03-7527777
לבירורים והזמנות
טיבט ונפאל - אל מרומי ההימלאיה

טיבט ונפאל - אל מרומי ההימלאיה

13 יום -

טיבט -  גג העולם? פסגת הרוחניות? מערבולת פוליטית של כובש אכזר ונכבש כנוע?  כל אלו מהווים רק חלק מהמארג המופלא שמציעה טיבט למבקרים בה. 

הצטרפו אלינו למסע מרתק בו נרחיב את היריעה, וננסה להעמיק ולהבין מה מעמיד את טיבט במרכז ההתעניינות של העולם המערבי מזה עשורים רבים. המסע, ייקח אותנו מבעד לערבות הפתוחות של טיבט, לאורך רכס ההימלאיה, דרך אגמי טורקיז מרהיבים, ותוך מפגשים אקראיים עם תושביו של חבל ארץ מרהיב זה אשר נדמה כמו הוא שב ומפתיע גם את אלו שמכירים את נבכיה של הארץ ואורחותיה.

נבחן גם את השאלות המורכבות הכרוכות באיזכור שמה של טיבט, נציץ לפרקים בלתי נודעים בהיסטוריה שלה, וננסה לגבש תפיסה שונה מהקלישאות מאפיינות את היחס לטיבט במערב.

 

הערה: למעט העובדה שהמסע מתנהל בגובה רב, המסע אינו מאתגר מבחינה פיזית, ומתאים לכל בעל כושר גופני סביר. 

תמונות: רון אורן וספי בן יוסף

 

תאריך יציאה תאריך חזרה מחיר לאדם בחדר זוגי תוספת ליחיד בחדר מדריך/ה סטטוס הערות
10-06-2019 22-06-2019 3551 $ 700 $ רפי נצר, ד"ר ההרשמה בעיצומה המחיר לקבוצה בת 15 משתתפים לפחות. תוספת לקבוצה בת 12-14 משתתפים -446$
ימים 1-2: ההגעה לבייג'ינג

ננחת בבייג'ינג, בירתה של סין, והלב הפועם של החברה הסינית, תרבותה, וכלכלתה. עיר זו המהווה בית לכ-24 מיליון תושבים, מתוכן מהגרי עבודה רבים, חלקם ללא אישור לחיות ולעבוד בעיר, מהווה מראה להתפתחות המואצת שעוברת על סין בעשורים האחרונים. ריקשות פשוטות נעות בכבישים לצד מכוניות יוקרה, בתי החוטונג העתיקים נחים לרגלי גורדי שחקים בעיצוב אולטרה-מודרני, ומיליוני אנשים הנעים לעבודתם- חלקם לאיסוף אשפה ובקבוקי פלסטיק למיחזור, ואחרים- למשרדיהם היוקרתיים בכמה מהחברות המשפיעות ביותר על הכלכלה העולמית. משדה התעופה ניסע אל המלון להתארגנות לאחר הטיסה הארוכה, ובשעות הערב נצא לארוחת פתיחה חגיגית לטיול. בסופה של הארוחה נשוב למלון ללילה הראשון בבייג'ינג.

 

יום 3: בייג'ינג על קצה המזלג

בבוקר נצא לטייל בבייג'ינג, הלב הפועם של החברה הסינית, תרבותה, וכלכלתה. עיר זו המהווה בית לכ-24 מיליון תושבים, מתוכן מהגרי עבודה רבים, חלקם ללא אישור לחיות ולעבוד בעיר, מהווה מראה להתפתחות המואצת שעוברת על סין בעשורים האחרונים. ריקשות פשוטות נעות בכבישים לצד מכוניות יוקרה, בתי החוטונג העתיקים נחים לרגלי גורדי שחקים בעיצוב אולטרה-מודרני, ומיליוני אנשים הנעים לעבודתם- חלקם לאיסוף אשפה ובקבוקי פלסטיק למיחזור, ואחרים- למשרדיהם היוקרתיים בכמה מהחברות המשפיעות ביותר על הכלכלה העולמית. נבקר באחת משכונות החוטונג הלא-מוכרות של בייג'ינג למי שכבר ביקר בייג'ינג, ומכיר את שכונות החוטונג המטופחות אליהן נלקחים לרוב המטיילים, יתגלה כאן עולם חדש- שכונות אפרוריות בליבה של העיר, בדרך חיים המשקפים מאות אלפים בבתים פשוטים, בחלקם לא מחוברים לתשתיות מים וביו, שעדיין נאלצים בחשכת הליל ללכת אל השירותים הציבוריים הניצבים במרכז השכונה. זוהי הצצה אל מאחורי הקלעים של חלק ניכר מתושביה של בייג'ינג. מכאן נמשיך אל גדות אגם חוחאי, אחד משלושת האגמים הקיסריים שהקיפו את העיר האסורה- מעונם של קיסרי סין במשך מאות בשנים. בחוחאי ("האגם האחורי") התקיים פרויקט אדיר שהחל עם זכייתה של בייג'ינג באירוח האולימפיאדה של 2008 והפך את האזור לאזור בילוי אפנתי עם עשרות חנויות, מסעדות ופאבים. לאחר הפסקת הצהריים המוקדמת נעלה לאוטובוס וניסע אל שדה התעופה לטיסה ללהאסה. עם הנחיתה בטיבט בשעות הערב נצא לנסיעה בת למעלה משעה משדה התעופה גונגגאר אל העיר להאסה בה נלון את הלילה הראשון בטיבט.

 

יום 4: להאסה

את היום נקדיש לביקור באתרי להאסה, מרכז התרבות והדת לתושבי טיבט ותושבי הפזורה. נתחיל בביקור בארמון הפוטאלה (Potala    ), לשעבר מעונו הרשמי של הדאלאי לאמה, והיום, שילוב של מקדש ומוזיאון אשר מהווה עדיין את אחד המקומות הקדושים בעולם לטיבטים מחד, ומאידך, מציג למבקרים מהחוץ את מורשתם של הדלאי לאמה בגלגוליהם השונים. לאחר הביקור במסדרונות ובהיכלי התפילה אפופי הקטורת (חוויה שתלווה אותנו לאורך הטיול כולו), נמשיך אל ארמון הקיץ של הדלאי לאמה, הנורבולינקה (Nurbolingka    ). כאן, בין כרי דשא נרחבים המשמשים היום כמעין פארק לתושבי העיר, נמצאים מקדשים והיכלות תפילה אשר שימשו את הדאלאי לאמה בעונת הקיץ, ליד אגם מלאכותי אשר שימש כמזגן לצנן את חום היום. מכאן אגב, נמלט הדלאי לאמה הנוכחי והבריח את הגבול להודו, מקום מושבו הרשמי עד עצם היום הזה. מכאן אל מנזר סרה (Sera    ) אשר בחצרו המוצלת מתקיימים מדי אחר הצהריים עימותים (debates    ) תיאולוגיים בין הנזירים, אשר מאתגרים אחד את השני בנושאים שברומו של עולם ומביעים את בקיאותם בעולם הרוח המורכב של הבודהיזם הטיבטי. הלאה אל הבארקור (Barkhor    ), הרחוב המעגלי המקיף את מקדש ג'וחאנג. מקדש ג'וחאנג הוא המקדש הקדוש ביותר לטיבטים כולם, ואין לו לטיבטי שאיפה גבוהה יותר מאשר להקיף את המקדש שלוש פעמים בהקפה הקדושה -  הקורה. חלקם של עולי הרגל יצעדו לכאן מרחק שבועות ואף חודשי הליכה. חלקם יעשו זאת פעם אחת בחייהם, חלקם יעשו זאת אחת לכמה שנים, וחלקם יעשו זאת שוב ושוב במשך כל חייהם הבוגרים. נצעד בסך עם עולי הרגל על מלבושיהם המסורתיים ופניהם חרושי הקמטים. לאחר מכן, ניכנס אל תוך הג'וחאנג, מקום משכנו של הג'ואו רינפוצ'ה- הצלם הקדוש ביותר לטיבטים המתאר את הבודהא שאקיאמוני כפי שנראה (או כפי שדמיין אותו יוצר הפסל) בעלומיו. לאחר ארוחת הערב נשוב אל המלון ללילה שני בלהאסה.

 

 

יום 5: מערות ההתבודדות של דרא ירפה

נצא אל שוליה של להאסה, אל מתחם מערות ההתבודדות והמנזר של דרא ירפה (Dra Yerpa). המתחם אשר הוחרב כמעט לחלוטין בתקופת מהפכת התרבות, נמצא היום תחת מאמצי שימור ושיקום מאסיביים. הרחק מנתיב התיירות המקובל, נפסע יחד עם עולי הרגל הטיבטים במסלול אשר עובר בין מערות ההתבודדות בהן שהו כמה מבין הדמויות המיתיות בהיסטוריה של טיבט לתקופה ארוכה של התבודדות ומדיטציה, זאת מתוך ניסיון לקרב את הגאולה, המוכרת לבני המערב בשם נירוונה. לאחר הביקור במתחם, נעצור לביקור בבית מקומי באחד מכפרי הסביבה למפגש ראשון עם האוכלוסייה המקומית מחוץ ללהאסה. נשוב ללהאסה ולאחר ארוחת הערב נצא אל הכיכר המרכזית ממנה נשקף מראה הפוטאלה המואר. נשוב למלון ללילה שלישי ואחרון בלהאסה.  

 

יום 6: אגם הטורקיז

נעזוב את להאסה מאחורינו, ונצא אל מרחביה של טיבט- ארץ קשה וקשוחה, ביתם של נוודי מישורי הסחף האדירים, לוחמים עזי נפש וקשי מראה אשר לפרקים בהיסטוריה המורכבת שלהם שלטו על אימפריה אדירה עד שנכנעו לעוצמת השלטון הסיני. העצירה הראשונה היום תהיה במרומי מעבר ההרים גאמבה-לה, הנישא לגובה של כ-4800 מטר מעל פני הים. מכאן, נשקיף על אגם יאמדרוק (Yamdruk Tso), אשר הוראת שמו- אגם הטורקיז, שם המשקף נאמנה את המראה המרהיב שיתגלה לנו. כדי להשלים את המראה עוצר הנשימה, מעברו השני של האגם נישא רכס להאגוי-קאנגרי (Lhagoi Kangri) על חמשת כיפותיו המושלגות. לאחר התצפית על האגם נרד אל חופיו, וגם שם נעצור מעט. לאחר הפסקת הצהריים בעיירה הקטנה נאגארצה (Nagarze) נמשיך ונעלה ברכס, ונעצור לרגליו של קרחון נויג'ין חאנגסאנג (Noijin Khangsang) להליכה קלה לתצפית על הקרחון. בשעות הערב נגיע אל המלון הפשוט שבעיר גיאנגצה (Gyangze), ולמעוניינים תהיה האפשרות לצאת אל החצר האחורית של המלון לתצפית אל מצודת גיאנצה המוארת לעת ערב.

 

יום 7: הקפת הקומבום

לאחר ארוחת הבוקר, נלך למנזר פאלקור צ'וידה (Palkhur Choide). בליבו של המתחם ניצב הקומבום- מנדלה תלת מימדית, המחולקת לכוכי תפילה, כל אחד מהם מוקדש לדמות אחרת מהפנתיאון הכמעט אינסופי של אלים, מגינים, ודמיות מיתולוגיות של התרבות הטיבטית. את הביקור במנזר נסיים בתצפית על העיר מהקומה העליונה של הקומבום, וניסע אל מנזר ראבסה (Rabse). מנזר זה הינו מנזר לנשים (נזירות). על אף שהדת הטיבטית הינה דת הנשלטת הלכה למעשה ע"י היררכיה גברית בלתי מעורערת, אחוז מצומצם מבין אלו שהקדישו את חייהם לקהילה ולרווחתה הרוחנית הן נשים אשר בחרו בחיי הנזירות. נבקר במנזר, ואם יתמזל מזלנו, ננסה לפגוש לשיחה את אחת הנזירות אשר תספר לנו על אורח חייה ועל בחירתה בצורת החיים הזו. מכאן נצא בנסיעה אל שיגאצה (Shigaze), עיר המחוז והעיר השניה בגודלה בטיבט. בדרכנו נעצור בתחנה לטחינת דגנים הנמצאת ממש על הכביש, ובשעת אחר הצהריים מאוחרת נגיע אל שיגאצה ללינה.

 

יום 8: יום חג!

היום יום גדול. נצא אל מקדש טאשילונפו (Tashi Lhunpo), אשר התרגום החופשי של שמו הינו "כל האושר והעושר נאספו כאן". המקדש הוא המעון הרשמי של הפאנצ'ן לאמה, בעל התפקיד השני בחשיבותו אצל הגלוגפה (Gelug-Pa), שהם הפלג הגדול ביותר בבודהיזם הטיבטי המוכר גם כ"פלג בעלי הכובעים הצהובים". המקדש הינו אחד המקדשים החשובים ביותר לטיבטים, שעולים אליו לרגל, ואם יתמזל מזלנו והיום יהיה היום בו מתקיים טקס גלילת הטאנגקה (Thangka) הגדולה על אחד מקירותיו - אירוע המתרחש פעם בשנה והמביא על ראשם של החוזים בו שפע של ברכות, מזל טוב, והגשמת משאלותיהם. על המועד המדויק יחליטו הנזירים רק סמוך ליום יציאתנו לטיול. נבקר בהיכלות השונים ככל שיאפשר זרם המאמינים, ובסביבות הצהריים נצא את שיגאצה אל העיירה הקטנה שאגאר, המהווה את שער הכניסה אל מורדותיו של רכס ההימאליה. לינה במלון פשוט שבפשוטים (אך הטוב בנמצא) בשאגאר.

יום 9: בשיפולי מרומי ההימאליה

בשעת בוקר מוקדמת נצא לנסיעה ארוכה על כביש צר ומפותל אל תוככי רכס ההימלאיה. אם יתמזל מזלנו, נספיק להגיע אל מעבר ההרים גיו-לה (Gyo La) ממנו נצפה אל עבר פסגת האוורסט בעת זריחת השמש. נמשיך בנסיעה, ובשעות הבוקר המאוחרות נגיע אל מרגלותיו של מנזר רונגבוק (Rongbuk), המקום האחרון אליו יכול להגיע רכב לפני מחנה הבסיס לטיפוס אל האוורסט מצידו הסיני. נעלה אל המנזר, ונצפה ממנו אל עבר הפסגה הגבוהה בעולם. לאחר הפסקת הצהריים נשוב על עקבותינו במסע הארוך אל שאגאר בה נלון שוב בלילה.

 

יום 10: אל עבר הגבול

משאגאר ניסע אל עיירת הגבול לנפאל. בדרכנו נעצור באגם פאיקו (Paiku Tso) בגובה 4591 מטר מעל לפני הים, תזכורת לגובהה של הרמה בה אנו מטיילים. מכאן נשקף מראה פסגת שישאפאנגמה- הפסגה הגבוהה ביותר שכולה בשטח טיבט, 8,027 מטר גובהה. לאחר עצירה לצילום ולמתיחת רגליים לחופי האגם המרהיב, נמשיך בנסיעה. בשלב מסוים, ככל שנתקרב אל עיירת הגבול, מראות הפסגות המושלגות שליוו את מסענו לאורך הימים האחרונים ייעלמו, וכמו בבת אחת נמצא עצמנו נוסעים בתוך יערות מחטניים, מראה אשר יזכיר לנו כמה התגעגעו עינינו למעט נופים ירוקים. בשעות אחר הצהריים נגיע אל גירונג, עיירת הגבול, אשר כפי שניתן לצפות, יש בה תחושה שאין לטעות בה של... עיירת גבול. פרצופים שונים של טיבטים, סינים, נפאלים והודים נראים ברחובות, טורי משאיות חונים בשוליה, ובאוויר תחושה של סחורות המוברחות באישון הלילה מצד לצד של הגבול (תחושה אשר בוודאי יש בה יותר מגרעין של אמת). שוב נגיע למלון פשוט שבפשוטים (אחרון לטיול זה), ובו נלון את הלילה האחרון בטיבט.

 

יום 11: נפאל

הבוקר נצא אל מעבר הגבול עצמו. הכניסה אל אזור הגבול הרגיש, ואל מעבר הגבול עצמו דורש מעט התארגנות בירוקרטית, כך שמועד היציאה ייקבע על פי המועד בו המשטרה המקומית תסיים את תהליכי החתמת הניירת הנדרשת. לכשיסתיימו הליכי הבירוקרטיה הסינית נעלה על האוטובוס לנסיעה קצרה בתוך קניון דרמטי, ובסופה, לאורך הנהר גירונג זאנגבו (Gyirong Zangboo) אשר בעת חציית הגבול מחליף את שמו ונקרא טריסולי (Trisuli). מעבר הגבול גם יהווה עדות ברורה ליחסי הכוחות באזור. זהו מעבר גבול חדש אשר הוקם לאחר רעידת האדמה הגדולה שפקדה את נפאל באפריל 2015 ונפתח ביוני 2018. אל הטרמינל בצד הסיני מוביל כביש חדש ובניין הטרמינל לא משאיר מקום לספק מי מנהל פה את העניינים. לאחר היציאה מהטרמינל והמעבר ליד המונומנט המהפכני הבלתי נמנע, נחצה ברגל את הגשר מעל הנהר, והופ... נחוש כאילו חזרנו עשרות שנים לאחור. מעבר הגבול בצד הנפאלי מזכיר את הרחש של שוק שדה במדינת עולם שלישי. רעש, המולה, ענני אבק נישאים ובעיקר, חוסר וודאות של מי עושה מה. לאחר המפגש עם הצוות הנפאלי נעבור בסבך הבירוקרטיה הנפאלית (שאינה מזכירה במאום את זו הסינית). לאחריה, נצא בנסיעה בת שש שעות היישר אל קטמנדו. מראות הדרך (והטמפרטורה) ישכיחו מאיתנו חיש מהר את אוויר הפסגות הדליל שהשארנו מאחור, וההמולה הכמעט-הודית של קטמנדו תזכיר לנו היטב שמראה הערבות השוממות של טיבט הן חזיון שעוד נתגעגע אליו. אם נספיק, נצא להליכה קצרה בטאמל (Thamel), רובע התיירים ההומה של קטמנדו, ולאחריה נפנה למלון.

יום 12: בקטמנדו

את היום נקדיש לאתרי קטמנדו. נתחיל בפגודת בודאנאט (Boudhanath), אחד המבנים העתיקים בנפאל, ומהראשונים שיש לגביו היסטוריה מתועדת. זהו אחד מיעדי העליה לרגל של טיבטים לנפאל, ומשום כך הוא גם קרוי "טיבט הקטנה". מכאן נמשיך אל מקדש פאשופאטינאט (Pashupatinath), המקום הקדוש ביותר לאוכלוסיית ההינדים בקטמנדו, הידוע בעיקר בשל טקסי שריפת הגופות הנערכים במרפסת מעל לנהר באגמאטי (Bagmati). שני האתרים האחרונים הינם אתרי מורשת של אונסק"ו מאז 1979. אחר הצהריים ניסע אל באקטאפור (Bhaktapur), עירם של המאמינים. באקטאפור נחשבת בעיני רבים כעיר המשמרת בצורה הנאמנה ביותר את המורשת הנפאלית. נבקר באתרים כגון המקדש בעל חמישה וחמישה החלונות, פגודת חמשת הקומות ואחרים, ככל שיתיר לנו הזמן והכוח. נשוב אל קטמנדו, ואם יתאפשר נצא לשוטט בכיכר דורבאר עד לארוחת הערב, ולאחריה, נשוב למלון ללילה אחרון בנפאל.

 

יום 13: החזרה הביתה

בשעת בוקר מוקדמת נצא אל שדה התעופה של קטמנדו ממנו נשוב בטיסה הארוכה הביתה, דרך יעד ביניים.

 

מחיר הטיול כולל:

* טיסת פנים בייג'ינג-להאסה

* הדרכה – מדריכים מקומיים דוברי אנגלית ומלווה ישראלי – רפי נצר

* לינה במלונות 4 כוכבים או הטוב בנמצא 

* כלכלה על בסיס חצי פנסיון

* דמי רישום וטיפול;

* דמי כניסה לכל האתרים המוזכרים בדף המסלול;

* תשר לנותני שירותים שונים בחו"ל; 

* פגישת תדרוך לפני היציאה לטיול

המחיר אינו כולל:

* טיסה מתל אביב לבייג'ינג וחזרה מקטמנדו - ראו הערה להלן.

* ביטוחים – חובה על כל מטייל לרכוש ביטוח, המכסה מקרים של תאונה, אבדן ונזק. אנו ממליצים גם לקנות פוליסת ביטוח המכסה חילוץ והטסה רפואית. ביטוח המכסה מקרה של ביטול הטיול מומלץ גם הוא.;

* הוצאות בעלות אופי אישי;

* בטיול זה אין שירותי סבלות

* אשרה לסין - האשרות לסין תקפות היום ל-10 שנים.

* כל הוצאה שאינה מוזכרת במה המחיר כולל;

 

ביטול:

*עד תאריך 10 באפריל 2019  - חיוב של 100$ דמי רישום, אליהם יתווספו הוצאות שאינן  ניתנות להחזר (כמו אשרות, החזר עבור כרטיסי טיסה שבוטלו למשל)

*בין ה-11 באפריל 2019 עד תאריך 1 במאי 2019 חיוב של 800$

*בין ה-2 במאי 2019 ועד ה-6 ביוני 2019  חיוב של 2000$

*בין ה-7 ביוני 2019  יציאת הטיול, או אי-הופעה לטיול מכל סיבה שהיא – 100% דמי ביטול.

*דמי ביטול בגין הטיסות - בהתאם למדיניות חברת התעופה.

 

הערות:

מחיר הטיול נקבע  לפי שער היואן הידוע ביום כתיבת שורות אלו. אם יהיה שינוי בשער היואן לעומת הדולר - יעודכן המחיר בהתאם.

 

בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) המקומות של הנוסעים נקבעים על ידי חברת התעופה ובאחריותה.

טיסות מומלצות: טורקיש איירווייז מתל אביב לבייג'ינג 10.6.19

                       טורקיש איירווייז מקטמנדו  לתל אביב 22.6.19

טיסה קבוצתית תוזמן אם יהיו לפחות 10 מטיילים יוצאים וחוזרים באותה טיסה.  

 

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא טיבט ונפאל - אל מרומי ההימלאיה

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב מנחם בגין 14, רמת גן

מיקוד 52700

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

הכתובת: דרך מנחם בגין 14 רמת גן. (לשעבר בצלאל 21 רמת גן -עדיין מופיע כך בחלק מן המפות). הדרך הנוחה ביותר היא להגיע ברכבת, לתחנת תל אביב סבידור מרכז (לשעבר ארלוזורוב צפון). חוצים את הגשר המחבר בין הרכבת לבורסה (השרוול) לכיוון רמת גן ובניין הבורסה. בקצה הרחבה יורדים שמאלה במדרגות, הולכים אל הצומת (ממול סניף בנק לאומי). ליד הבנק פונים שמאלה (רחוב הרקון) וברחוב מנחם בגין פניה ימינה. משם כ 100 מ' למשרד הממוקם בקומה השניה בבית ג'נבה (מס' 14), בצד ימין של הכביש (מזרח), מול בית גיבור ספורט.

Joomi - ����� ����� ���������� ���