03-7527777
לבירורים והזמנות
טיול חורף - על הקרח בסיביר בימת בייקל ובמונגוליה

טיול חורף - על הקרח בסיביר בימת בייקל ובמונגוליה

15 יום - עם סוסי מזחלת, כלבי ים של מים מתוקים ושמאנים; על הקרח ובתוכו; פסטיבל חורף של שבט מגדלי האיילים ופסטיבל העיט הזהוב

החורף הסיבירי אינו רק חלק ממשא האימה של ההיסטוריה הרוסית, אלא גם כר נרחב לדמיון, שמוליך אותנו אל מסע הרפתקאות מיוחד ויוצא דופן.

בלב סיביר, נמצאת ימת בייקל, מן הגדולים והיפים שבמאגרי המים המתוקים הטבעיים בעולם. סביבה מתנחשלים מלוא רוחב העין יערות סיביר האינסופיים (טייגה...) ומעט אנשים שהרחיקו לסוף העולם.  הימה קפואה  ומכוסה בקליפת קרח ענקית, שעביה יותר ממטר ומחצה ושטחה גדול מזה של ישראל כולה. על הקרח ובשוליו המלבינים בשלג הסיבירי, נטייל ברכב המותאם לנסיעה כזו, נלך ברגל בחיק הטבע כדי להיחשף לעולם נידח ובתולי וכדי להתרועע עם אורחות חייו ועם שרידי עברו המרתק ובעיקר כדי לחוות טבע נפלא ובלתי מופרע.

מדרום לימה שוכנת מונגוליה, ארץ של רכסי הרים מושלגים, אגמים, יערות, ערבות ומדבר. זה מחוז הדמיון האמיתי של שוחרי ההרפתקה והרומנטיקה. מונגוליה המודרנית חוזרת בהדרגה אל מקורות עוצמתה הקדומה - חיי הנדודים, הערבה, האוהל, עדרי הסוסים, התרבות השמאנית, הצַיד והכנסת האורחים המרגשת.

יותר משני מיליון תושביה - רובם נוודים, שוכני אוהלים ומגַדלי מקנה - חיים שוב על פי קצב נביטת העשב בערבות וכמישתו, ממש כפי שהגדירו אותם הסינים לפני כ- 2,500 שנה.

זמן מונגוליה הוא אירוע מיוחד, כי יותר מהכל - הוא חוויה אנושית חזקה, מפגש מלא עניין ומשמעות עם מעט אנשים; בנוף הפתוח והפרוע ביותר בעולם נחווה לא רק את היער הסמיך בלב הרים מכוסי שלג וערבה קפואה, אלא שננוע בין שני מוקדי פסטיבלים, המיוחדים לחורף המונגולי – פסטיבל העיט הזהוב בלבה הערבתי של הארץ, ופסטיבל הקרח שמקיימים בני שבט הטסאטסן, מגדלי האיילים ומנהיגיהם - השאמאנים - על פניו של אגם חובסגול הקפוא בצפון הארץ, על גבול סיביר.

 

צילומים: ספי בן יוסף ורון אורן

 

תאריך יציאה תאריך חזרה מחיר לאדם בחדר זוגי תוספת ליחיד בחדר מדריך/ה סטטוס הערות
22-02-2021 07-03-2021 5800 $ 700 $ ספי בן יוסף ההרשמה בעיצומה המחיר לקבוצה בת 15 משתתפים מקסימום ללא טיסות בינלאומיות
ימים 1-2: טיסה למוסקבה והמשך לאירקוצק

יום טיסות (מורט עצבים...) הכולל טיסה מישראל למוסקבה, המתנה ארוכה בשדה התעופה שם וטיסת לילה ממוסקבה לאירקוצק (Irkutsk), שאליה נגיע בצהרים למחרת. אחרי מנוחה והתאוששות במלון - שיטוט מהיר בעיר המושלגת.   לינה באירקוצק. 

 

יום 3: ונסיעה ברכבת הטראנס סיבירית לאולאן אודה ומשם לאוסט ברגוזין

בבוקר נעלה על הרכבת הטראנס סיבירית לאולאן אודה (Ulan Ude), בירת הרפובליקה של בוריאטיה בדרום סיביר, שאליה נגיע בשעות אחר הצהריים המוקדמות.

הנסיעה ברכבת היא בתוך הטייגה הסיבירית המושלגת – מליוני עצים, חלקם עירומים לחלוטין – השדרים והלבנים – וחלקם, עצי המחט, עומסים מטעני שלג כבדים על זרועות ענפיהם. הקרקע הביצתית קפואה ומכוסה בקרח, וזו התמונה שתלווה את המסע הקצר ברכבת, מראשיתו ועד שנגיע אל אולן אודה, בשעות אחר הצהריים המוקדמות.

מיד עם הגעתנו לאולאן אודה נמשיך בנסיעה נסיעה צפונה אל העיירה אוסט-ברגוזין (Ust Barguzin) הסמוכה מאד לגדתה המזרחית של ימת בייקל. בערב נישן באכסניית העץ החמימה של משפחת איכרים רוסיים, רובם צאצאי הקוזאקים, שהיו הראשונים להגיע אל סיביר לפני יותר מ- 300 שנה ונאכל ממעשה ידיה של גלינה היפה – בעלת הבית שלנו.

 

ימים 5-4: מאוסט ברגוזין לדאבשה ובחזרה, למה יש בשפה הרוסית עשרות מילים נרדפות לכפור?

היום נצא להרפתקת הקרח של הבייקל. נסע כ- 130 ק"מ על פני האגם הקפוא, אל חלקו הצפוני, שהוא שמורת טבע שוממה כמעט לחלוטין, פרועה ובלתי מתויירת מעולם.

בדרך נראה, קרוב לוודאי, את אנשי הקרח, שחייהם קשורים לאגם הקפוא; דייגים אשר מתגוררים באהלים או בצריפים מאולתרים סביב חור-דייג שנקבו בקרח, נהגי משאיות הנעים הלוך ושוב על פני הקרח, ציידים של כלבי הים של הבייקל, ה'ניירפה', נפגוש מושגי קרח אפיניים כ'טורס', 'פרחי קרח', 'גלידי מערות', 'דגמי תחרה כלואים' וכיו"ב. ננסה לאתר את חורי הנשימה של כלבי הים, שאגמי סיביר ופינלנד הם בתי גידולם היחידים בעולם, מי שירצה יוכל לטבול במי מעיינות תרמאלים, שנובעים בשולי האגם בתוך הקרח (חוויה היסטרית. מנסיוני אני מדבר....) ועוד.

בערבו של היום בראשון נגיע אל הכפרון הזעיר דאבשה (Davsha) שם נתנחל בבקתה ובה נאכל עם מארחינו ארוחת ערב טובה, ואחרי כמה לגימות מחממות של וודקה נתכרבל בשקי השינה האישיים שלנו מול האח המבוערת, עד תום הלילה הארוך. בסוף היום השני נחזור ללילה אחרון בחברת מארחינו החמים באוסט ברגוזין.

 

יום 6: העמק של אוסט ברגוזין

נסיעה בנופיה האגדיים של סיביר של החורף : טייגה אין סופית בעירום שלכת, שלג אין גבול בכל מקום שאליו מגיע המבט ואווירת קסם בלתי מוכרת לישראלי (גם זה המטייל המתמיד בעולם הגדול .....) של תנועה שקטה בעולם ללא גבול.

יום של תנועה בעולם צחור, במעברים בין יער לבן – נהר קפוא – עמק מושלג – מונומנטים מקודשים לנושאי האמונות האנימיסטיות המקומיות (אפילו שהם מוכרזים כנוצרים פראבוסלאבים כשרים למהדרין....), נבקר בבתי המקומיים כדי לחוות מקרוב את ההסתגלות לחיים בחורף הסיבירי, נראה את העמק שבו נמצאת "עיר המחוז" ברגוזין עם בית הקברות ההיסטורי שלה, שבו קבורים בכפיפה אחת נוצרים ויהודים, בהם גם הוריו של נובומייסקי, מייסד מפעלי ים המלח. נראה את המבנים היפהפיים שנותרו כאן מן העבר הצארי והקומוניסטי. לינה באוסט ברגוזין

 

יום 7: מאוסט ברגוזין חזרה לאולאן אודה, הראש הגדול של לנין

נסיעת כביש בחזרה לאולן-אודה. במרכז העיר הרוסית בכל מאת האחוזים - על אף שהיא בירת הרפובליקה האוטונומית של בוריאטיה המונגולית - ניצב פסל ראשו של לנין מברונזה, הגדול בעולם. הבוריאטים אמצו באהבה את השמועה שאמו של מייסד ברית המועצות הקומוניסטית היתה בוריאטית ..... 

סביר להניח שבכיכרות מכוסי הקרח של העיר, הוקמו עבור הילדים מתקני שעשועים מקרח כמגלשות, פסלים, גילופי קרח של דמויות מן המיתולוגיה הבוריאטית ועוד.

לינה במלון בעיר.

 

יום 8: המאמינים הישנים והרכבת למונגוליה

בבוקר ביקור בכפר של "המאמינים הישנים". קהילה נוצרית פראבוסלאבית זו פרשה באמצע המאה ה-17 מן הכנסיה הרוסית, לאחר גל של רפורמות בהם בוטלו חלק מהטקסים, שונו הליטורגיה והכתבים של הכנסיה בניסיון לאחד בין צורת הפולחן והניהול של הכנסייה היוונית עם זו הרוסית. בשל כך, קבוצות של מתנגדים לשינויים האלה - שראו בהם משום חילול הקודש - בחרו לחצות את הרי אוראל ולהתיישב בסיביר בניסיון להתרחק ממה שהם ראו כהזניה של הדת. 

אחר הצהריים נעלה על הרכבת הטראנס סיבירית האגדית ובחום קרונותיה המוסקים עד דרגת בישול, "נבלה" – בחברת רוסים, מונגולים, בוריאטים ואולי גם בני לאומים נוספים – גם נישן בתאים הנוחים ו...מוקדם בבוקר (מוקדם מדי....) נגיע לתחנת הרכבת באולאן-בטאר (Ulaan Baatr ), בירת מונגוליה.

 

יום 9: עיר בירה קפואה

מייד עם שנגיח מהקרון המוסק אל הרציף מקפיא האף של אולאן-בטאר, ואחרי שנעשה 'צ'ק-אין' במלון נצא לטייל בעיר הקפואה.

תכנית הביקורים-טיולים-התאוששות באולאן בטאר תקבע לפי מידת ההיכרות של המטיילים את העיר...

את הלילה נעשה במלון מוסק ומחומם.

 

יום 10: כמעט חזרה לסיביר

טיסת בוקר מאולאן בטאר מערבה, אל מורון שבצפון מרכזה של הארץ. שם נפגוש את כלי הרכב שלנו (44X) ונסע מיד אל יערות הצפון, שהם חלק מהטייגה הסיבירית המוכרת לנו.

בלב היערות, אחרי שנחלוף על פני העיירה המנומנמת חטגל, נסע ביער הררי ונגיע אל האגם היפה במונגוליה והקדוש לפי אמונתם הבודהיסטית-אנימיסטית, הוא אגם חובסגול. לבד מכל "תכונותיו הסגוליות" הוא המשכה הגיאולוגי ואחיה הקטן של ימת בייקל.

נטייל מעט על חופו של האגם ונישן במלון 'גרים' על החוף (גר, הוא אוהל לבד מונגולי לבן ועגול, שדלתו ורצפתו מעץ ובליבו תנור ברזל לוהט וארובה מחממת).

יום 11: הפסטיבל באגם הקדוש בלב הטייגה

השבט השוכן ליד האגם הוא טסאטסטן. זה שבט קטן הדובר ניב מונגולי נפרד מן השפה הרשמית (ח'לח)ועוסק בגידול איילי צפון למקנה ולא רק סוסים. אהליהם בשונה מה"גרים" בכל מונוליה, בנויים כ"טיפי" אינדיאני וראשו עומדת אישה, שהיא גם אחת השאמניות החבות והחזקות בכל מונוגליה.

נפגוש את בני השבט טסאטסטן באוהליהם על חופיוהיפים של  האגם הקפוא, שכן בחורף הם יורדים מן ההרים הגבוהים ובשבוע הזה בדיוק הם חוגגים את פסטיבל הקרח שלהם.

אלו חינגאות של זלילה וסביאה להתפקע., תחרויות שונות של ספורט עממי מקומי בקרח, תחרויות של מזחלות, פיסול בקרח, קישוטים וכיו"ב שמחות עליזות. בביקור נשתדל גם לצאת לטיול קצר במזחלות סוסים על האגם, שעובי הקרח על פניו מגיע לעיתים ליותר משני מטרים (!). 

יום 12: חזרה לאולאן בטאר

נטוס ממורון לאולאן בטאר ונשלים את הביקור באתריה השונים, יהיה גם זמן לצ'יוחים ולבית קפה, בין השאר גם, כי בתוך החנויות ובתי הקפה – חם..... !!!

 

יום 13: פסטיבל העיט בעמק נוח'ט

פעמיים בשנה חוגגים במונגוליה את "פסטיבל העיט", בסוף הקיץ ולקראת סוף החורף; עם פתיחת עונת הציד, שנעשה בעקר באמצעות עיטים זהובים אדירי מידות, ולקראת סיומה.

אל הפסטיבל הזה, בעמק נוח'ט ולא רחוק מאולאן בטאר, נוהרים מונגולים מכל הסביבה כדי לראות כיצד הציידים – שהם קאזאחים -  הלבושים בבגדי החג שלהם, מציגים לראווה את כישורי העיטים המאולפים ויכולותיהם – בתקיפה, צלילה, לכידת טרף וכיו"ב "פעלולים". 

לפסטיבל הזה צמוד בדרך כלל יריד מקומי צבעוני ועליז, ועל רקע השלג יהיה הכל יפה שבעתיים.

בסיום מופעי הפסטיבל נסע אל אולאן-בטאר ובה נישן במלון .....

 

יום 14 שישי: לזכרו של הצדיק בעמק הסלעים וכחגבים מול האנדרטה....

נצא מאולאן בטאר אל החורף המונגולי ואת פנינו תקדם ארץ הררית ומושלגת. לא רחוק ממקום קבורתו המיתולוגי של צ'נגיז-חאן, ברהאן חאלדון, משתרע העמק היפה של טרלז', על יערותיו המכוסים שלג, סלעיו המוזרים ויוצאי הדופן ומנזר בודהיסטי ציורי בשוליו.

בדרך נעצור אצל הנוודים, יושבי האוהלים – גרים – עגולים ולבנים, נתארח אצלם סביב תנור הברזל שבלעדיו אין חיים בחורף.  

היות שעונת השנה היא זו של ראש השנה המונגולי – צאגאן סאר – יש סיכוי לא רע ליהנות מארוח חגיגי מתאים, אצל האנשים חמי הלב ורחבי היד האלה.

נבקר גם בצונג'ין בולדוג, הוא המוזוליאום (המודרני) שעל גגו מתנוסס אחד הפסלים הגדולים בעולם,  לזכרו של אבי האומה הנערץ, צ'נגיז-חאן. 

חזרה לאולאן בטאר ללינה במלון חמים .....

 

יום 15: ולפעמים החגיגה נגמרת ....

נטוס מאולאן בטאר למוסקבה וממנה נמשיך לתל אביב. 

 

 

  

מחיר הטיול כולל:

* טיסות פנים במונגוליה
* נסיעות והעברות לפי תכנית הטיול
* נסיעה ברכבות - אירקוצק-אולאן אודה ואולאן אודה-אולאן בטאר
* הדרכה – מדריכים מקומיים ומלווה ישראלי – ספי בן יוסף
* לינה במלונות הבאים או דומים להם:  
   אירקוצק - Marriott Courtyard
   אולאן אודה - Mergen Bator
   אוסט ברגוזין - לינה באכסנייה משפחתית
   דבשה - בקתת מחקר
   אולאן בטאר - Best Western
   חובסגול - מחנה גרים
* כלכלה - באירקוצק, אולאן אודה ואולאן בטאר - חצי פנסיון
               בשאר הימים - פנסיון מלא
               בימי טיסות ורכבת - ארוחת בוקר בלבד
* דמי רישום וטיפול;
* דמי כניסה לכל האתרים המוזכרים בדף המסלול;
* תשר לנותני שירותים שונים בחו"ל; 
* פגישת תדרוך לפני היציאה לטיול

 

מקסימום גודל הקבוצה - 15 מטיילים.

המחיר אינו כולל:

* טיסות בינלאומיות מתל אביב לאירקוצק ומאולאן בטאר לתל אביב

* הוצאת דרכון והארכתו. על הדרכון להיות בתוקף על פי דרישות המדינה אליה טסים ובו מספר דפים ריקים

* ביטוחים – חובה על כל מטייל לרכוש ביטוח, המכסה מקרים של תאונה, אבדן ונזק. אנו ממליצים גם לקנות פוליסת ביטוח המכסה חילוץ והטסה רפואית. ביטוח המכסה מקרה של ביטול הטיול מומלץ גם הוא.;

* ארוחות בימי טיסות ובימי הנסיעה ברכבות, או כל ארוחה שלא הוזכרה בסעיף המחיר כולל

* הוצאות בעלות אופי אישי (שתיה, כביסה וכו')

* כל הוצאה שאינה מוזכרת במה המחיר כולל

 

ביטול - לטיול זה דמי ביטול מיוחדים:

* מתאריך הרישום יחוייב כל מטייל ב 47$ דמי טיפול ורישום.  דמי הרישום הם חלק ממחיר הטיול וכלולים בו.
* עד 23 בנובמבר דמי רישום, אליהם יתווספו הוצאות שאינן ניתנות להחזר (כמו החזר עבור כרטיסי טיסה שבוטלו למשל)
*בין ה-23 בנובמבר ל-22 בדצמבר 2019 -      1450$
*בין ה-23 בדצמבר 2019  ל-22 ינואר 2020 - 2900$
*בין ה-23 בינואר ל-18בפברואר 2020 -         4300$ 
*בין ה-19 בפברואר 2020 ליום יציאת הטיול, או אי-הופעה לטיול מכל סיבה שהיא – 100% דמי ביטול.
*דמי ביטול בגין הטיסות - בהתאם למדיניות חברת התעופה.

דמי הביטול יקוזזו מהתשלום שבוצע בפועל. כל החזר כספי המגיע למטייל בגין ביטול לא כולל הוצאות שכבר נעשו בגין הטיול שאי אפשר לקבל עליהן החזר (כגון כרטיסי רכבת, כרטיסי  טיסה בטיסות פנימיות ותשלומים לא חוזרים אחרים).

הערות חשובות:

  • כרטיסי הרכבת והטיסות הפנימיות נקנים כ-90 יום לפני הטיול ועליהם חייבים להופיע פרטי הדרכון במדוייק. אנחנו מזמינים את הכרטיסים לפי פרטי הדרכון שמסרתם לנו. כל שינוי יחייב ביטול הכרטיסים, שאין עבורם החזר, וקניית כרטיסים חדשים. העלות תחול על המטייל.
  • בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) המקומות של הנוסעים נקבעים על ידי חברת התעופה ובאחריותה.

 

 

 

 

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא טיול חורף - על הקרח בסיביר בימת בייקל ובמונגוליה

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין
Invalid Input


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב הנגב 2, תל אביב

מיקוד 6618602

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

Joomi - ����� ����� ���������� ���