https://www.roimolam.co.il/component/roim/106?view=tour?view=tour" />
03-7527777
לבירורים והזמנות
טיול לגיאורגיה וארמניה - בעקבות גיזת הזהב והרי אררט

טיול לגיאורגיה וארמניה - בעקבות גיזת הזהב והרי אררט

12 יום - בעקבות גיזת הזהב והרי אררט

מסע מעמיק אל חבל ארץ בתולי, קרוב אך בלתי נודע: גיאורגיה (גרוזיה) המכונה גם בשם גן העדן, האל העניק לגיאורגים את פיסת האדמה אשר שמר לעצמו. זוהי גם קולכיס ההיסטורית המתוארת במסעו של יאסון עם הארגונאטים אליה הגיע לאחר שחצה את ארץ האמזונות בחפשו אחר גיזת הזהב. הטיול עובר בהרי הקווקז בהם עברו ולחמו צבאות רבים ושם חיים אנשי ההרים. שילוב ייחודי של נופים אנושיים, תרבות עשירה, היסטוריה ואדריכלות של כנסיות ומנזרים. נטייל גם בארמניה, אשר אך לאחרונה זכתה בעצמאות ונפתחה לטיולים מאפשרת לנו היכרות עם הארמנים: עם של אמנים ואומנים היוצרים בארץ יפהפייה של רמות בזלתיות גבוהות, קניונים ואגמים. לארמנים וליהודים יש הרבה מן המשותף: מדינות צעירות, מוקפות אויבים, גלות גדולה ומפותחת וזיכרון היסטורי מעצב של השמדת עם.  במסענו בארמניה נכיר מדינה קטנה וענייה, שיש בה מגוון רב של נופים, אנשים מיוחדים ומסבירי פנים, אוכל טעים, כנסיות ומנזרים, מצבות ופסלים. נשוטט באזורי הארץ השונים ונשלב הליכות בחיק הטבע, ביקור בכפרים ובעיירות כאשר ברקע תמיד, מתנשא לו הר אררט הנישא והמושלג.

טיול זה אינו פעיל!

יום 1-2: טביליסי

יציאה בשעות הערב המאוחרות בטיסה לטביליסי (Tbilisi), עם ההגעה העברה למלון בטביליסי למנוחה של כמה שעות. עם ההשכמה נתחיל את סיורינו  בטביליסי בירת גיאורגיה העיר שבמשך מאות בשנים היוותה את החוליה המקשרת בין מזרח ומערב ובה עברו ושלטו עשרות שליטים, ממלכות ואימפריות. נבקר ברובע העתיק ובמרחצאות הגופרית, ברובע היהודי, במצודה ובבית הכנסת. נבקר גם העיר החדשה -  בשדרות רוסטאבלי (Rostaveli) שם ממוקמים בית האופרה ולאורכו מוזיאונים חנויות ובתי קפה ובקתדרלה החדשה והעצומה של העיר. בערב נצא לארוחת ערב חגיגית במסעדה הכוללת מוסיקת פולקלור גיאורגית.

יום 3: טביליסי, מצ'חטה, הדרך הצבאית

עם בוקר נצא מטביליסי צפונה לעבר הרי הקווקז. נבקר במצ'חטה (Metkheta) הבירה העתיקה השוכנת במפגש הנהרות קורה, או מקטווארי וארגווי. נשקיף אל הבירה הקדומה מכנסיית הצלב ג'ווארי  (Jvari) , לשם הביאה נינו הקדושה את הצלב הקדום. בעיר כנסיות מורשת עולמית של אונסק"ו. נבקר בקתדראלת סבטי- צחובלי (העמוד הנותן חיים).  נעלה על ה"דרך הצבאית" חלק מכביש המתחיל בטביליסי ומגיע עד ולאדי-קווקז אחרי 200 קילומטרים, שער בין גיאורגיה לרוסיה. באופק מתנשא הר קזבק (Kazbek) שגבהו 5033 מ' מעפה"י. לאורך הדרך שרדו עדיין מגדלי תצפית מאבן. נבקר במצודת אנאנורי ((Anuari הסמוכה לאגם זינוואלי, נטייל ברגל באזור מונומנט אחוות העמים (רוסיה-גיאורגיה) אשר נבנה ב- 1983. נעבור את קו פרשת המים של הקווקז הגדול וניסע, דרך כפרים קטנים וציוריים, לאתר הסקי בגודאורי (Gudauri.) לינה בגודאורי.

 

יום 4: באוטובוס ודליקטים (סוג של גיפ) אל רכס הקווקז והר קזבק (גיאורגיה)

יום טיול ברכס הקווקז הגבוה: נתחיל את היום עם האוטובוס. נתחיל עם אנדרטת הידידות גיאורגיה – רוסיה. נמשיך ונחצה את מעבר ההרים ג'ווארי ונחלוף ליד כנסיית גרגטי מהמאה ה-14 . עם הגיענו לכפר קזבגי (Kazbegi) נעבור לדליקטים (מעין ג'יפ גדול) ונעפיל אל כנסיית השילוש הקדוש הצופה על כל העמק. נמשיך ונטייל בקניון סנו (Sno) וניסע בדרך נופית מדהימה עד לכפר ג'וטה (Juta). נחזור ונפגוש את האוטובוס וניסע דרך קניון דריאל (Darial) לגבול שבין רוסיה וגיאורגיה. לקראת ערב נחזור ללינה בגודאורי.

יום 5: גורי, בורג'ומי, אחהלציחה

נחזור דרומה בדרך הצבאית נמשיך לגורי Gori, עיר הולדתו של יוסף ג'וגשווילי סטלין מיודעינו, נבקר בבית בו נולד, במוזיאון על שמו וליד פסלו ששרד. נבקר בורג'ומי (Borjomi) שהתפרסמה בכל העולם בזכות מעיינות המרפא שבה. נמשיך בנסיעה דרומה אל אחהלציחה (Akhaltzikhe) בה התגוררה בעבר קהילה יהודית גדולה. לינה באחהלציחה.

יום 6: וארדזיה והמעבר לארמניה

בבוקר ניסע דרומה לאזור סאמצחה- ג'אווחטי הצחיח. נעבור ליד הכפר רוסטאווי (Rustavi) שם נולד משוררה הלאומי של גיאורגיה, בן המאה ה-13 - שותה רוסטאבלי. נצפה אל המבצר העתיק חרטוויסי (Khertvissi), שגם לו מעברי סתרים היורדים אל הנהר. נמשיך בנסיעה לקרבת הגבול עם תורכיה, מרחוק נוכל להבחין במצוק מחורר ככברה, זוהי וארדזיה,  (Vardzya), אתר המערות הגדול במדינה ואחד האתרים החשובים בגיאורגיה. העיר, הנמצאת בשכנות לגבול התורכי, מאות מערות מעשה ידי אדם, חלקן בנויות ב –13 קומות, ועומקן של חלק מהן כשישים מטרים. המערות שנחצבו בצלע ההר ייועדו לשימושים צבאיים, שם גם מערכת מים ובורות מים ומערות מסתור. בתקופתה של המלכה תמרה היה המקום מרכז דתי חשוב ובו מנזרים וכנסיות שקירותיהם מכוסים בציורי פרסקו. נחצה את הגבול ונגיע בשעה מאוחרת למלון בגיומרי (Gyumri).

יום 7: הר ארגטץ, מצודת אמברד, ירוואן

בבוקר נצא מגיומרי, עיר שעברה רעידת אדמה קשה ב-1988 ורק לאחרונה החלה להתאושש. ניסע דרך אזור הכפרים היזידים הפזורים באזור ונעמוד על אופייה של הקהילה הייחודית אשר זוכה בתקופה האחרונה לכותרות עקב רדיפתם המערב עיראק. ניסע דרומה למרגלותיו של הר ארגטץ (Aragatz)  (הגבוה בהרי ארמניה -  4,090מ' ) ונטפס מעט על מורדותיו ונבקר בשרידי המבצר אמברד (Amberd), שראשיתו כנראה במאה ה–7, הוא שוכן בגובה של 2,300 מ' מעל פני הים, והיה בעבר נקודה אסטרטגית חשובה ברמות של ארמניה. עם ערב נגיע ליראון (Yerevan). סיור בעיר בהתאם לזמן ההגעה. לינה בירוואן.

יום 8: גרני, גרארד, ירוואן

בבוקר ניסע לביקור במקדש הפגאני בגרני (Garni). המקדש, מהתקופה ההלניסטית, נבנה לכבודו של אל השמש ונשמר כמעט במלואו. נראה את שרידי המבצר ואת בית המרחץ הרומי. נרד אל קניון גרני  ונראה מקרוב תצורות נפלאות של "משושים" מבזלת. נמשיך לביקור במנזר גרארד (Geghard) המרשים. אחר הצהרים נערוך סיור בירוואן (Yerevan) בירת ארמניה, נבקר במוזיאון השואה הארמנית, בשוק העירוני ובכיכר הרפובליקה. לינה בירוואן.

 

יום 9: חור ויראפ, נורואנק

יום זה יוקדש לחלקה הדרומי של ארמניה. ניסע דרומה לאזור ואיוטז דור (Vayots Dzor), בעמק האררט, אל חור ויראפּ (Khor Virap), המנזר הקדום בו נכלא גרגוריוס הקדוש "המאיר" מייסד ומפיץ הנצרות בארמניה. כאן הוא נזרק לבור עמוק עם נחשים ארסיים ושהה בו 13 שנים. נצפה לעבר הר אררט המתנשא מעבר לגבול עם תורכיה השכנה. נבקר במנזר נורואנק (Noravank) התלוי על מצוק נהר ארפה (Arpa). נכיר את הארכיטקטורה הארמנית המיוחדת למקום ונפגוש את החצ'קרים: צלבים מגולפים באבן האופייניים לארמניה. לקראת ערב נגיע למלון בעיירה גוריס (Goris).

יום 10: קרהונג' טאטב

היום נבקר באזור סיסיאן (Sissian) היפהפה מקומם של ההרים גבוהים בדרום ארמניה. ניסע אל קרהונג', (Karahunj) שידועה גם כ- Angelakot  ו- Zorkar שם ניצב מעגל אבנים, ככל הנראה מצפה כוכבים פרהיסטורי, מעין "סטונהֵג" מסתורי, וכן ממצאים פרהיסטוריים נוספים כגון דולמנים ומנהירים שנתגלו באזור. ניסע דרומה לטאטב (Tatev) מנזר עתיק השוכן במקום מרהיב עין מעל לקניון עמוק. לקראת ערב נשוב ללינה בגוריס.

יום 11: ירגיס, מעבר סלים, אגם סוואן, דיליג'אן

בבוקר נצא לכיוון אגם סבאן (Sevan). בדרך נעצור לביקור בכפר ירגיס (Yeregis), לידו נתגלה לאחרונה בית קברות יהודי עתיק מן המאה ה-14. נטייל ברגל בסביבות הכפר והמצודה שלידו ונמשיך במעלה המעבר לכיוון חאן השיירות התורכי  (Caravansary Selim), אשר נשתמר בצורה מעולה. לקראת אחר הצהריים נגיע אל אגם סוואן שקיבל את שמו ("ואן השחור") מאגם ואן שבמזרח תורכיה. אגם זה, שהוא האגם הגדול היחיד בארמניה, נמצא בגובה 1,900 מטר מעל פני הים ונחשב לאחד האגמים הגבוהים בעולם. בצדו הצפון מערבי של האגם על חצי האי נמצא מנזר סוואנאנק (Sevanak), ובו אוסף מרשים של צלבים חצובים. לינה דיליג'אן (Dilijan).

יום 12: דיליג'אן, אחפט, טיביליסי, ת"א

עם בוקר, נכיר את פרויקט השימור של המיליארדר טופנקניאן בדיליג'אן העתיקה. נמשיך ונטפס בנוף מיוער ונפגוש את כפרי המולוקנים. אלו פליטי רדיפות הצארית יקטירנה מרוסיה של שלהי המאה 18, שנדחקו לפינה נידחת ומקיימים חיי קהילה חקלאית בבידוד. נטפס ברכב אל מנזר אחפט (Haghpat), ששימש כמרכז דתי ובית ספר דתי לבני האצולה. האתר מוכר כאתר לשימור מורשת עולמית של אונסק"ו. נחצה את הגבול לגאורגיה במעבר הגבול סדחאלו. ניסע בדרך הראשית אל טביליסי ונשלים את סיורינו שם.  לקראת ערב, בהתאם לשעת הטיסה, ניסע לשדה התעופה ונמריא מטביליסי לתל אביב.

 

המחיר כולל:


טיסה בינ"ל בקו תל אביב טביליסי תל אביב באמצעות Georgian Airlines .
לינה במלונות בדרגת תיירות טובה (3-5*) לכל אורך הטיול על בסיס חצי פנסיון + 5 ארוחות צהריים נוספות.
תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג, צמוד.
שימוש בכלי רכב קטנים, ג'יפים, במקומות שאליהם האוטובוס אינו מגיע.
מופעי פולקלור הן בגיאורגיה והן בארמניה.
תשר לנותני שירותים.
מדריך: מצוות החברה להגנת הטבע רואים עולם .
מדריך מקומי דוברי אנגלית לאורך כל הטיול.
מיסי נמל והיטל ביטחון.
אשרת כניסה לארמניה.
 

המחיר אינו כולל:


הוצאת דרכון או הארכת תוקפו.
ביטוח בריאות ומטען.
שינוי ממועד הטיסה הקבוצתית.
הוצאות בעלות אופי אישי (שתייה, כביסה, טלפון וכיו"ב).
 

תנאי תשלום:


בהתאם לדף התנאים הכלליים של רואים עולם החברה להגנת הטבע.
 

הערות חשובות:


תכנית היום הראשון והיום האחרון עשויה להשתנות על פי לוח זמני הטיסות.
על המטיילים להביא בחשבון, שהתשתיות באזור זה של העולם בשלב התפתחות וכניסה לסטנדרט המערבי. בטיולינו אנו עושים שימוש במלונות טובים בהם נעשה שימוש בטיולים רבים שלנו בעבר ועומדים בסטנדרט המקובל בטיול מעין זה (שירותים צמודים, מים חמים, מסודרים ונקיים). רמת הדרכים משתנה בהתאם לאזורים השונים. חלקם במצב מצוין וחלקם פחות. בכל מקרה הטיול מתבצע באוטובוס גדול, נוח ומרווח.
בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) מיקום הנוסעים נקבע על ידי חברת התעופה ובאחריותה. 
 
הרשמה במשרדי החברה להגנת הטבע רואים עולם
רחוב מנחם בגין 14 רמת גן 52700
בטל: 03-7527777 – פקס – 03-7527117
 

למטיילים שלום רב,

להלן מידע שימושי לקראת הטיול לגיאורגיה וארמניה.
מסמכים

לקראת היציאה מהארץ יש להצטייד במסמכים הבאים:
דרכון – עליו להיות בתוקף לפחות 6 חודשים מיום היציאה מהארץ, נא לצלם את העמודים הראשונים של הדרכון והוויזה , ולשמור את הצילומים במזוודה בנפרד מהדרכון.
אשרה – יש להצטייד באשרת כניסה (ויזה ) לארמניה. את האשרה נחתים בגבול בעת הכניסה לארמניה. יש להצטייד מראש ולהביא לטיול 2 תמונות, (לא בטוח שנשתמש) ולמלא טופס ויזה. (ננפיק את הטופס במפגש הקבוצה).
בכניסה לגיאורגיה אין צורך באשרת כניסה.
חיסונים ותרופות

איננו מוסמכים למסור כל אינפורמציה לגבי חיסונים ו \ או תרופות נדרשים. את האינפורמציה ניתן לקבל בלשכות הבריאות המחוזיות לפחות שבועיים לפני היציאה לטיול.
לשכות הבריאות המרכזיות:
ת"א – רח' הארבעה 12 טל : 03-5634848
חיפה – רח' הפרסים 15 טל: 04-8619777
ירושלים – רח' יפו 86 טל: 02-5314811
למשתמשים בתרופות באופן קבוע, מומלץ להצטייד מהארץ בתרופות להן אתם זקוקים לכל תקופת הטיול. כמו כן מומלץ להצטייד בפלסטרים, תחבושות, כדורים להורדת חום, כדורים נגד כאבים, טבליות מציצה לכאבי גרון וכדורים נגד קלקול קיבה.
ביטוח מטען ובריאות

על כל מטייל להצטייד בביטוח מטען ובריאות. ניתן לרכוש פוליסת ביטוח במשרדינו.
עם הרשמה מומלץ לרכוש ביטוח רפואי המכסה אפשרת ביטול מסיבה רפואית.
ניתן לרכוש פוליסת ביטוח במשרדי החברה להגנת הטבע רואים עולם.
שתייה ואוכל

אין לשתות מים ממקור בלתי ידוע. רצוי לשתות מים מינראליים . בערים הגדולות ובבתי המלון אפשר להשיג בקבוקי מים פקוקים. אפשר להביא כף חשמלית להרתחת מים בחדרים לצורך

בישול קפה או תה ולטיהור מי הברז. האוכל בבתי המלון ובמסעדות שנבקר בהם נחשב בטוח למדי.
כספים
המטבע המקומי בארמניה נקרא Dram ערכו הרשמי : 1 $ = כ-440 דראם (משתנה כל הזמן).
המטבע המקומי בגיאורגיה נקרא Lari ערכו הרשמי : 1 $ = כ- 1.7 לארי.
המטבע הנוח ביותר להחלפה הוא דולר אמריקאי , יש להביא שטרות חדשים בני חמש שנים לכל היותר , בשטרות קטנים של 5,1, 10, 20 . כמעט ולא ניתן להשתמש בכרטיסי אשראי למעט במלונות הגדולים. המרת הכספים תיעשה בבנקים, בבתי המלון או באמצעות המדריך המקומי המלווה.
כסף להוצאות אישיות וקניות

כמעט כל ההוצאות כלולות במחיר הטיול. להערכתנו, סכום כסף של 15-20 $ ליום יספיקו להוצאות אישיות נוספות (מים ושתייה קלה , בילויי ערב, ארוחה נוספת ביום מוניות וכו').
תקציב לקניות, לפי מצב הכיס. כדאי לאחסן את הכסף בחגורת כסף צמודה לגוף במהלך הטיול.
כניסות לאתרים והוצאות אחרות

תשלום עבור כניסות לאתרים כלול במחיר הטיול, בחלק מן האתרים גובים תשלום נוסף עבור מצלמות רגילות ומצלמות וידאו. מטיילים המעוניינים לצלם ישלמו במקום.
(התעריפים משתנים מאתר לאתר ונעים בין 0.5-1.00 $ לאתר).
כמו כן יש לשלם בזמן הארוחות עבור שתייה קלה, משקאות ומים מינראליים.
תקשורת

קיים חיוג ישיר בין ארמניה וגיאורגיה לישראל. שיחות הטלפון אפשריות מבתי המלון (יקר) מ משרדי הדואר (זול ) השיחות לעיתים אינן ישירות ויש להזמין אותן דרך המרכזייה במלון ,או דרך המרכזייה הראשית בדואר . רצוי לבקש מבני ה משפחה לחייג אליכם לפי המספרים המצורפים בשעות הלילה (ערב בארץ) ולצפות למספר אכזבות בדרך . אין אפשרות לערוך שיחות גוביינא. הודעות דחופות למטיילים אפשר להעביר דרך משרדי החברה בארץ.
טלפונים בשיטת GSM הם בעלי יכולת קליטה באזורים נרחבים.
קידומת הגישה לארמניה 00-374 קידומת הגישה לגיאורגיה – 00-995
מזג האוויר

גיאורגיה וארמניה נמצאות במערב מרכז אסיה, חלקים ניכרים מהן משתרעים באזור היבשתי ביותר בעולם, המרוחק אלפי קילומטרים מן האוקיינוסים והשפעתם הממתנת . הטמפרטורות נעות בין חם רב אך יבש , למעלה מ- 30 מעלות , במהלך חודשי יוני ועד ספטמבר , לבין קור מקפיא של עשרות מעלות מתחת לאפס בחודשי ינואר ועד פברואר. החלק בגיאורגיה הקרוב לים השחור נמצא בתחומי האקלים הסובטרופי, גשום מאד, עם טמפרטורות חמות בקיץ, וממוזגות בחורף.
טיסות

הפרטים הסופיים והמדויקים של מועדי הטיסות ימסרו סמוך למועד יציאת הטיול. תכנית היום הראשון והאחרון בעקבות שינוי ביום או בשעת הטיסה. שינויים אלה אינם בשליטתנו והם כפופים ללוח הטיסות הכללי של חברות התעופה.
מסי נמל

יחד עם התשלום עבור כרטיס הטיסה יגבו מכם מסי נמל ליוצאים מישראל, ומגיאורגיה.
טיפים

כל הטיפים בטיול (שנאספו מראש) משולמים ע"י המדריך, עבור נותני השירותים המקומיים
(סבלים, נהג, מדריך מקומי, מלצרים וכד'). כאשר אוכלים במסעדה שלא במסגרת הארוחות הכלולות במחיר הטיול הטיפ הוא אישי. (מקובל להשאיר טיפ בגובה 10-15% ).
הערות כלליות

המפגש עם המדריך (או עם נציג חברתנו) בשדה התעופה יהיה ע"פ דף הזימון, שיימסר לכם עם כרטיס הטיסה סמוך למועד יציאת הטיול.
לאחר "בדיקת נוכחות" יעבור המטייל את הנהלים הרגילים ליציאה מהארץ.
דף המסלול המופיע בתוכנית שקיבלתם מהווה את מסגרת הטיול עם זאת יתכן ויחולו שינויים במהלך הטיול.
רשימת ציוד מומלץ

סנדלים
נעלי הליכה נוחות(+גרביים)
מעיל גשם דק
סוודר חם
בעונות המעבר רצוי להצטייד במטריה, צעיף ומעיל חם.
סט בגדים צנועים לצורך ביקור במקומות בעלי אופי דתי.
כובע
משקפי שמש
ציוד עזרה ראשונה אישי
שפתון נגד יובש
קרם הגנה מהשמש
למכורים לקפה מומלץ להביא את הקפה האהוב עליכם ותרמוס.
מפות טיולים
מצלמה, כרטיסי זיכרון, בטריות, בכמות מספקת
עזרה שנייה
תכשיר דוחה יתושים
כרית מתנפחת לצוואר.
פנס.
אנו מאחלים לכם טיול נעים
צוות החברה להגנת הטבע רואים עולם

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא טיול לגיאורגיה וארמניה - בעקבות גיזת הזהב והרי אררט

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב מנחם בגין 14, רמת גן

מיקוד 52700

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

הכתובת: דרך מנחם בגין 14 רמת גן. (לשעבר בצלאל 21 רמת גן -עדיין מופיע כך בחלק מן המפות). הדרך הנוחה ביותר היא להגיע ברכבת, לתחנת תל אביב סבידור מרכז (לשעבר ארלוזורוב צפון). חוצים את הגשר המחבר בין הרכבת לבורסה (השרוול) לכיוון רמת גן ובניין הבורסה. בקצה הרחבה יורדים שמאלה במדרגות, הולכים אל הצומת (ממול סניף בנק לאומי). ליד הבנק פונים שמאלה (רחוב הרקון) וברחוב מנחם בגין פניה ימינה. משם כ 100 מ' למשרד הממוקם בקומה השניה בבית ג'נבה (מס' 14), בצד ימין של הכביש (מזרח), מול בית גיבור ספורט.

Joomi - ����� ����� ���������� ���