https://www.seffibenjoseph.co.il/Sbj/F3_FormSite/MenuID/943/ID/101/" />
03-7527777
לבירורים והזמנות
בין עבר לגן עדן - פורטוגל ומדירה

בין עבר לגן עדן - פורטוגל ומדירה

15 יום - פורטוגל ומדירה

14 ימי טיול,  מקצתם ברגל אל הלב והנשמה של פורטוגל ושל מדירה – האי הפורטוגאלי באוקיאנוס האטלנטי 

בטיול נערוך גם הכרויות ליליות עם הפאוזאדש והאסטאלגם, כלומר – טירות, מנזרים ואפילו בתי כלא עתיקים, שהפכו למלונות אורחים מעוצבים ומיוחדים, ממוקמים בנקודות נוף יפהפיות ועם אוירה יוצאת דופן.

הטיול הזה הוא "פורץ דרך" בכך, שבחלק ממסלוליו מעולם לא התנסתה קבוצה מהארץ וזו פעם ראשונה שרגלים דוברות עברית תדרוכנה שם .....

 

פורטוגל, שכנתה הצנועה של ספרד,  שוכנת על החוף האטלנטי בקצה המערבי של אירופה. בעבר, נדחקה להיות ארץ של ים וכך גם בנתה את תהילתה: הראשונה לגילויים המרתקים של ארצות העולם עם תום ימי הביניים. 

בצד חווית הים שלה, הארץ היפה הזו התברכה בפנים-יבשת מעודן; גבעות מכוסות ביערות של אלון שעם, שפלות נרחבות של שדות, כרמיענבים וזיתים עתיקים, בוסתני פרי וביניהם כפרים קטנים, לבנים ואדומי גגות, שאנשיהם – אנשי עמל ויראי שמים - מכניסי אורחים, רכס הרים מרכזי וגבוה – שומם למדי ופרוע יחסית לשאר הארץ. 

בעריה הקטנות, ששימרו את חזותם העתיקה (והמאד רומנטית .....) מוגשים מאכלי ים נפלאים ויינות  מהמשובחים בעולם ובמועדוני לישבואה, הבירה, מתנגנת מוסיקת פאדו מלנכולית ומלאת געגועים. 

כאן התפתחה אמנות עיטור האריחים מצוירים - אזולז'וש - וכן סגנונות ארכיטקטונים מיוחדים, גם מייצגי תרבות חילונית וגם כאלה ששיכים רק לקתדראלות ולמנזריה העצומים. 

מעניין גם סיפורם המסעיר של היהודים המומרים - האנוסים - ונסיון שיבתם ליהדות בכפרים של מזרח הפורטוגל. 

חלקו השני של הטיול הוא אל מדירה – אי האביב הנצחי - באוקיאנוס האטלנטי; אי שהוא חגיגת טבע: שפע של עצים, פרחים, מים, מצוקי הרים וכפרונים – בלב האי ובחופיו המקסימים.

 

טיול זה אינו פעיל!

יום 1: אל לישבואה

שיהיה ברור, "ליסבון" היא שגיאה בריטית-צרפתית.  בפורטוגלית קוראים לעיר הבירה – "לישבואה" וכך גם אנו נקרא לה מרגע שננחת בה .....

לינה בעיר 

 

יום 2: בלישבואה

העיר היפהפיה הזו, שוכנת על שבע גבעות ובעת ובעונה אחת, גם על חוף לועו של נהר הטז'ו בהכנסו אל האוקיאנוס האטלנטי. 

יומנו יעבור בביקורים בפנינותיה של העיר, ובהן, מתחם המגלים בבלם (Belem) ומגדלה העתיק, שאצלו פרקו הספינות מאמריקה את ביזתם; המנזר המעוטר של ז'רונימו הקדוש שגילופיו ועיטוריו – כתחרה באבן כיכר רוסיו, העיר העתיקה ושכונת היהודים מן הימים שלפני הגירוש (Alfama), הרובע העליון (Bairro Alto), הרובע התחתון (Baixa) ועוד. נערב נשתדל להתנחל במועדון עם מופע הנשמה הפורטוגזי – שירת הפאדו, שירת הגעגועים המלנכולית.

לינה – לישבואה, כמו אמש

 

יום 3: אל אבורה היפה

ממזרח ללישבואה משתרע האזור שמעבר לנהר טז'ו (Alentejo) אשר מכסה כשליש משטחה של פורטוגל. זהו ים של גבעות עם יערות של אלוני שעם, זיתים, כרמי ענבים ושדות דגן אינסופיים וכפרונים קטנים – למען האמת, עניים למדי. בלב אלנטז'ו ניצבת העיר אבורה (Evora), שהוקמה עוד על ידי הקלטים, תושביה המקוריים של איבריה, הרבה לפני הופעת הרומים וכיבושיהם.

ההיסטוריה המפוארת והמגוונת שלה מתבטאת בחזותה המקסימה, בשרידים ארכיאולוגיים שבה ובקרבתה, בחומותיה העתיקות, בסמטאותיה הצרות ובאוירתה התרבותית והמיוחדת.

עוד בטרם שנגיע אליה, נעצור באחד מהמתחמים המגאליתיים הפזורים בגבעות סביבה. מתחמי האבן האלה – קרומלכים, או גילגלים בעברית - מרתקים ומעוררי עניין ויש אפילו טוענים, שהם "מסתוריים" (מסתבר שהכינוי הזה מוכר לא רע.....).

לינה באבורה בפאוזאדה

 

יום 4: מקומות יפים באמצע הדרך

מאבורה נסע בנוף הרומנטי של אלטו אלנטז'ו אל העיירה מארבאו (Marvao), שנראית כמרחפת מעל הגבעות. מבצרה רוכב על צוק בולט וחולש על מדרונות העיירה העתיקה, שכולה גיבוב של סמטאות לבנות וגגות כתומים-אדומים. עברה הסוער, כמרכז צבאי איסטרטגי, חלף עבר ומזה כמאה ושמונים שנה ששקעה בנמנום מבורך, אשר ללא ספק סייע להשתמרותה המופלאה.

באותו יום גם נערוך ביקור בעיירת המבצר העתיקה (800-900 שנה) קאשטלו דה ויד (Castelo de Vide), שסימטאותיה הלבנות מעוטרות בפרחים והן כל כך תלולות, שהמעבר בהן אל המבצר, אל שכונת היהודים העתיקה ואל בית הכנסת העתיק מחייב טיפוס של ממש ואחיזה במעקות הרחוב ....

הנוף הנשקף ממרומי המבצר הוא של גבעות מכוסות זיתים שנעים כגלים מכסיפים ברוח.

המקום הבא היום הוא טומאר (Tomar), שאתריה זכו להכרה בחשיבותם על ידי אונסק"ו. בראש ובראשונה המנזר המיסתורי של מסדר כריסטוס, גלגולו של מסדר האבירים הלוחמים הצלבנים – הטמפלארים. בשל חשיבותה הדתית הגדולה של טומאר, מתנוססים בין סימטאותיה העתיקות מנזרים וכנסיות לרוב, אך אחד המבנים היותר מפתיעים, הוא דווקא בית הכנסת מימי הביניים. הוא השתמר טוב יותר משאר בתי הכנסת בכל פורטוגל. נבנה במאה ה – 15, פרק זמן קצר לפני גירוש יהודי פורטוגל, ואחרי גלגולים רבים, הפך להיות המוזיאון היהודי על שם אברהם זאכותו.

לינה בטומאר במלון נאה ומיוחד אף הוא.

יום 5: אל מונסאנטו ובלמונטה

בבקר בוודאי עוד נשוטט מעט בטומאר. ממנה נסע אל מונסאנטו (Monsanto), שהיא כנראה העיר העתיקה ביותר בפורטוגל וגם בעלת החזות המסורתית ביותר. היישוב – קטן אך מבצרה ענק ובתוכו מתגוררות המשפחות, שמגלות עניין מוגבל ביותר בתיירים הזרים המטפסים במעלה המשעול. 

מכאן אל ההר היפה – בלמונטה (Belmonte), עיירה לבנה ומצודה, מקום הולדתו של קבראל, הספן הפורטוגלי שגילה את ברזיל בראשית המאה ה-16.

עקר עניינו בבלמונטה דווקא בסיפורו היהודי. בכפר הזה גרו במשך מאות שנים אנוסים, שברחו מפני האינקוויזיציה. הם הלכו בימי ראשון לכנסייה וילדיהם אף הוטבלו לנצרות ואולם הם שמרו את מצוות היהדות בהסתר, בתוך המשפחה. הם שמרו שבת, צמו ביום כיפור, הכינו מצות בבתיהם לקראת הפסח והתפללו תפילות ופיוטים שונים, שכתבו או שהשתמרו במשך הדורות. מסורתם של יהודי בלמונטה הייתה, שכאשר נכנסים לכנסייה אומרים את התפילה הבאה: "לבית הזה אכנס אך לעץ ולאבן לא אסגוד, אלא לאלוהי ישראל שבכל מושל".

אנשי הקהילה בבלמונטה פיתחו תורה שלמה כיצד להערים על שכניהם הנוצרים כאשר הם מקיימים מצוות. כיוון שהכנסייה הייתה בקיאה בתאריכי המועדים היהודים, נהגה לחפש אחרי מפירי חוק השומרים על קדושת יום הכיפורים, ולפיכך הסוו האנוסים את התכנסותם לתפילה במשחקי קלפים. מנהג זה - ורבים אחרים - נותרו בידי צאצאיהם עד היום: כך למשל נוהגים יוצאי בלמונטה לשחק בקלפים ביום כיפור.

הלינה בבלמונטה בפאוזאדה.

ימים 7-6: גם גווארדה וגם טיולים ברגל (טרקים...) בסרה דה אשטרלה

מבלמונטה נכנס אל תחומו של הרכס המרכזי בפורטוגל – סרה דה אשטרלה (Serra da Estrela שפירוש שמו הוא: רכס הכוכב). הוא משתרע לכל רוחבה של פורטוגל, במרכז הארץ. הרכס הוא גם  פרשת המים בין אגן הנהר דורו מצפון וטז'ו מדרום. חלק ממדרונותיו מיוערים מאוד, חלקם מעובדים ופסגותיו טרשיות, משוננות וחשופות לחלוטין. חלקיו הגבוהים של הרכס מתאפיינים בגבנונים מחודדים של סלעי גרניט אפורים וחשופים. זה אזור מבודד למדי, ומקום מחיה בעיקר לרועי צאן עונתיים. דרכי הרכס צרות ומפותלות מאוד וחוצות נופים "קודרים", כר נרחב לאגדות עם על חושך ואימה ..... 

בשולי הרכס נמצאת העיירה גווארדה (Guarda), שהוקמה בסוף המאה ה-12, כעיר משמר על הגבול עם קסטיליה, אפורה בבתי הגראניט שלה, הגבוהה בערי פורטוגל ומרכז מנהלתי ודתי מדורי דורות.

גם בגווארדה נמצא – סמוך לקתדראלה הגדולה, כמובן - הרובע היהודי, עדות לקהילה גדולה ועשירה לפני הגירוש של סוף המאה ה – 15.

גווארדה היא הבסיס ליציאה לימי הטיול הרגלי בשמורת הטבע הגדולה של רכס הכוכב.

הטיול הראשון יארך כ-4 עד 5 שעות בנופים מעורבים של כפרים, אחו מוצף, בקעות הרריות וטרשים.  הטיול השני, למחרת היום (יום 7) יימשך כ – 7 שעות בנופי העמקים הקרחוניים והחלקים המבודדים יותר והנידחים יחסית של רכס הכוכב היפה.

גם בימים אלה הלינה בבלמונטה בפאוזאדה.

 

יום 8: אל ליבה של פורטוגל - קוימברה

ביציאתו המזרחית של הנהר מונדגו מן ההרים, מתנשאת על צוק ומוקפת בפיתול האפיק, העיר העתיקה קוימברה (Coimbra). מקור האווירה המיוחדת ששורה בה, בתערובת של אקדמיה – האוקספורד של פורטוגל – עם עיר שוק חקלאית ושכונות מודרניות וסואנות. 

ליד קוימברה נמצאים שרידי עיר הווילות והפסיפסים הרומית קונימבריגה  (Conimbriga). ביקור יסודי בה יפרוש בפנינו את עולמם של אצילי הפרובינציה הקלטיברית – רומית, לוסיטאניה, אמה העתיקה של פורטוגל.

לינה בפאוזדה של קוימברה

יום 9: עוד בלבה של פורטוגל – זכרונות העבר

אסור למטייל בפורטוגל להזניח גם את מה שנחשב לאתרי התיירות הקלאסיים, ולו משום העובדה שהם ראויים ומיוחדים במינם. בטיול הזה בחרנו בשלוש פנינים זוהרות בכתר עברה המפואר של הארץ:

בלב עמק פורה וירוק, לצד ציר הדרך הראשית של פורטוגל, ניצב המונומנט הלבן - "מנזר המלחמה" (Mosteiro da Batalha). המנזר נבנה במשך דורות רבים, אך ראשיתו היתה בשנת 1388, שלוש שנים אחרי ניצחון הפורטוגלים על הקסטיליאנים, שטענו לכתר פורטוגל, בקרב אלז'ובארוטה שהתחולל לא רחוק מכאן. בעקבות הקרב הגדול - שחולל בעצם את תנועת הגילויים הימיים הראשונים של הפורטוגלים - הקים המלך המנצח, ז'ואאו ה-1, את מנזר מריה הקדושה של הנצחון, הוא מנזר בטליה. המבנה הגדול עוצב סופית רק בראשית המאה ה-16 והוא אחת הדוגמאות המושלמות של הסגנון ה"מנואליני" של הגותיקה הפורטוגלית.

על מפגש הנהרות אלקו (Alco) ובאשה (Baca) בלב אזור חקלאי נאה, בנויה העיירה אלקובאשה (Alcobaca) ובליבה המנזר מריה הקדושה (Mosteiro de Sta. Maria). עיטוריו ברוקיים וחזיתו נודעת בפסליה המעוצבים להפליא ובהם: הקדושים בנדיקטוס וברנארד; ארבע המידות הטובות העיקריות של הנצרות והבתולה הקדושה. ראשית בנייתו של המנזר במאה ה-12 כמימוש נדר אחרי הניצחון של  אפונסו אנריקש, מלך פורטוגל הראשון על המוסלמים. בכנסייה אשר במתחם נמצאים קבריהם המעוטרים של דום פדרו ואהובתו אינייס דה קאשטרו שנרצחה במצוות המלך, אביו של דום פדרו.

פרשת בניית המנזר וסיפור האהבה הנוגה המקופל באבניו היו אחד החשובים במקורות ההשראה לספרו הנפלא של ז'וזה סאראמאגו, "דברי ימי מנזר".

הפנינה השלישית ואולי גם הציורית ביותר בפורטוגל היא העיר העתיקה אובידוש.(Obidos)  היא שוכנת סמוך לחוף הים החולי, בעורף ביצות ושדות חקלאיים, על גבעת גרניט ארוכה וצרה. העיר הקטנה הנה ספק מצודה מוקפת חומה, ספק עיירה חקלאית, ספק עיר מדיוויאלית, על שני רחובותיה, סמטאותיה הקצרצרות, כנסיותיה ושערה המעוטר בקרמיקה כחולה מצוירת – האזולז'וס.

לינה באובידוש 

 

יום 10: אל לישבואה ומשם למדירה

בבקר עוד נחטוף משהו מעיירת החומה הלבנה ונסע ללישבואה. הזמן שיעמוד לרשותנו יהיה קצר, אך ננסה לחטוף עוד מעט גם מלישבואה עצמה בטרם נסע לשדה התעופה שלה כדי לטוס אל האי היפהפה מדירה, אי געשי שהתרומם מקרעיתו של האוקיאנוס האטלנטי בסדרה של ארועים וולקאנים דרמאטים.

משננחת בפונצ'אל (Funchal) בירת האי ונתארגן במלון, יעמוד לרשותנו ערב של הכרות ראשונה עם העיר עטורת השדרות, על החוף הדרומי של מדירה.

לינה בפונצ'אל

 

ימים 12-13: הימים ההרריים

ימי הליכה נפלאה בטבע טהור ובנוף המשונן של הרי הגעש הכבויים, בין הפסגות המזרחיות של האי – פיקו דו ארירו ופיקו רוביו (Pico do Areiro, Pico Ruvio); עליה ברכבל – תוך תצפיות נפלאות על האי ממעוף ציפור, ביקור בגנים הטרופיים היפים באי, שעוצבו כבר במאה ה – 18; וגלישה ב'טובוגאן', זה הסל המחליק על מסלול ירידה מסעיר, כלי תחבורה קודם לכלי הרכב הגלגליים במדירה.

את שאר הפעילויות ביומיים האלו נקבע לפי לוח הזמנים, שיוכתב מקצב טיולי הרגל שלנו.

לינה בפונצ'אל

 

יום 14: הלבאדה הגדולה

ביום האחרון לטיול נסיים את המפגש המיוחד שלנו עם 'אי גן העדן' בהליכה נפלאה על הלבאדה הגדולה באי, שנטויה על מדרון הקניון – Ribeiro Frio, הנהר הקר.

יום של ירוק אין סופי בעיניים, מפלים ובריכות, ונוף טרופי הררי.

 

יום 15: ההתייגעות בדרך הביתה

יום של טיסות חזרה, מהאוקיאנוס האטלנטי אל חופו המזרחי של הים התיכון, עם חניית ביניים באירופה.  זה ארוך ומייגע, אבל זה בדרך הביתה.

 

המחיר כולל:

טיסה בכרטיס קבוצתי בקו: ת"א – ליסבון – ת"א. (דרך אירופה)
טיסה בקו: ליסבון – פונצ'אל - ליסבון
דלק, מסי נמל ומס ביטחון 
אירוח בבתי מלון ובפוסאדות מדרגת תיירות טובה מאוד.
כלכלה : חצי פנסיון (ארוחת בוקר בכל יום + ארוחה נוספת )
מופע פאדו 
אוטובוס / מיניבוס מותאם לתיירים ונוח לפי התכנית.
מדריכים מקומיים על פי דרישת החוק הפורטוגלי
דמי כניסה לאתרים שבתכנית. 
תשר לנותני השירותים המקומיים.
הדרכה: ספי בן יוסף
 

המחיר אינו כולל:

ארוחות שאינן מצוינות מעלה.
ביטוח רפואי ומטען (חובה על כל משתתף לבטח עצמו).
הוצאות בעלות אופי אישי שתייה בארוחות, כביסה, טלפונים וכו'.
שינויי ממועד הטיסה הקבוצתית.
אין שירותי סבלות בטיול זה.
 

הערות חשובות:

תכנית היום הראשון והיום האחרון עשויה להשתנות על פי לוח זמני הטיסות.
מסלולי ההליכות הרגליות יותאמו לתנאי מזג האוויר ותנאי השטח
אין שרותי סבלות בטיול זה.
מחיר הטיול נקבע לקבוצה בת מינימום 20 מטיילים.
 
 

תנאי תשלום ואפשרות ביטול:

בהתאם לדף התנאים הכלליים  של רואים עולם החברה להגנת הטבע

 

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא בין עבר לגן עדן - פורטוגל ומדירה

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין
Invalid Input


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב הנגב 2, תל אביב

מיקוד 6618602

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

Joomi - ����� ����� ���������� ���