03-7527777
לבירורים והזמנות
טיול למדינות הבלטיות: ליטא, לטביה ואסטוניה

טיול למדינות הבלטיות: ליטא, לטביה ואסטוניה

11 יום -

שלוש המדינות הבלטיות, ליטא לטבייה ואסטוניה, הפרושות לאורך האגן המזרחי של הים הבלטי, מהוות מסגרת אתנית – תרבותית מגוונת. הטיול עובר בתוך נופים מרתקים, ייחודיים למובלעת הצפון אירופית הזו, ומגולל גם את הסיפור היהודי במדינות אלו.
שואת יהודי אירופה הביאה לקיצה תרבות מפוארת של למעלה מחמש מאות שנה.  רבות עניין ביותר היו מאתיים השנים האחרונות, שהתאפיינו בקיטוב רעיוני וחברתי בין מי ששאפו לשמר את אורחות חייה המסורתיות של יהדות זו, לבין מי שחלמו להשתלב בתהליכי הפתיחות והמודרניזציה של התרבות האירופית, או לחלופין, לעצב אדם חדש ועולם חדש.
עם אלה נמנו הגאון מווילנה ואבא קובנר, אברהם מאפו ולאה גולדברג, ישעיהו ליבוביץ' וישעיהו ברלין. דמויות אלה, ורבות אחרות, "ילוו אותנו" בסמטאותיהן של וילנה (שהוכרזה כבירת התרבות של אירופה לשנת 2009), קובנה, ריגה וטאלין, ובעיירות מרוחקות וכפרים נדחים, במקביל נתרשם מנופיו יוצאי-הדופן של האזור, כמו גם מהעושר התרבותי, האתני וההיסטורי של העמים החיים כיום לחופי הים הבלטי ועושים צעדים מהוססים ראשונים כדמוקרטיות קפיטליסטיות. אנו ממשיכים מסורת של השנים האחרונות ויוצאים שוב לארצות מרתקות אלו.

טיול זה אינו פעיל!

יום 1 : תל אביב – ווילנה (דרך אירופה)

בשעות הבוקר נטוס לווילנה (Vilnius), דרך יעד ביניים. הגעה בשעות הצהרים. עם הגעתנו נחל בסיור ראשון בעיר. העברה לבית המלון.
לינה: ווילנה.

יום 2: ווילנה ואתריה

נסייר ברגל ב"ירושלים דליטא". נלך ב"רחוב הגאון", נמשיך ל"רחוב היהודים" (Žydų Gatvė) ולסביבת ביתו של "הגאון מווילנה".נעבור בשכונת הבתים הזולים שנבנתה ע"י הברון הירש, נבקר במקום בו ניצב   ה"שולהויף", הלא הוא בית הכנסת המפורסם ומבני הציבור שהיו   סמוכים לו. נצעד בעקבותיהם של איציק ויטנברג ואבא קובנר  בסמטאות הגטו ובחצר בנין ה"יודנראט", נעצור ליד בניין התיאטרון היהודי שפעל בגטו ובחצר בית החולים.
נערוך תצפית ממרומי המצודה העתיקה, נראה את הקתדראלה המרשימה ו"מגדל הפעמון" הסמוך לה. נמשיך לארמון הנשיאות ולכיכר העירייה. ואם נספיק, נבקר גם בקרבת הקומפלקס בן מאות השנים של האוניברסיטה הווילנאית, אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה המוקדמים והמרשימים ביותר במזרח אירופה.
לינה: ווילנה.

יום 3: פונאר , טראקאי

נפתח את סיורנו בהתייחדות עם קורבנות השואה ב"יער פונאר" (Paneriai), גיא ההריגה הגדול של יהדות ליטא הסמוך לווילנה . במעבר חד, נמשיך לטראקאי (Trakai), הבירה העתיקה של נסיכי ליטא השוכנת בלב אזור אגמים יפהפה. נבקר בטירה המרשימה מהמאה ה-15 שנבנתה בסגנון גותי, על אי בתוך האגם. זוהי טירת המים היחידה בכל רחבי מזרח אירופה. נלמד על ההיסטוריה המעניינת והייחודית של האומה הליטאית ונפגוש במיעוט הקראי החי במקום מאות שנים. נטייל להנאתנו על שפת האגם ונתרשם מיופיו של המקום. לעת ערב נשוב לווילנה.
לינה: ווילנה..

יום 4: ז'זמר - קובנה - קיידאן

הבוקר נצא מהעיר לכיוון צפון-מערב. תחנתנו הראשונה תהיה בעיירה ז'ז'מר (Zezmariai) שעד לא מזמן היתה כפר יהודי קטן. במקום השתמרו בתי עיירה אופיינים, ושרד בית כנסת עשוי עץ, המהווה תמרור לעיצובם הארכיטקטוני של בתי כנסת באזור הבלטי. נמשיך בדרכנו לקובנה (Kaunas), העיר השנייה בגודלה בליטא ובירתה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם. נסייר באזור העתיק שהיה ברובו יהודי , נעבור ברחובות הקרויים על שמותיהם של הסופר אברהם מאפו ואבי שפת האספרנטו לודוויג זמנהוף. נבקר ליד הבית בו למדה המשוררת לאה גולדברג ובחצר הגימנסיה העברית ("שוואבה") שהיוו מרכז לעיצוב הרעיון הציוני והשפה העברית בעולמם של יהודי ליטא. נמשיך ונטייל במדרחוב המפורסם, laisves aleje,ובו מסעדות ובתי קפה רבים. נמשיך לסיור ב"סלובודקה"  – פרבר העיר שהיה מאוכלס ביהודים רבים ובו חיבר אברהם מאפו את יצירותיו הגדולות ("אהבת ציון", "אשמת שומרון"). נסיים את סיורנו בקובנה ב"פורט התשיעי", המצודה ששימשה כמחנה מעצר ומוות בתקופת מלחמת העולם השנייה וכבית סוהר לאסירים פוליטיים בתקופות שונות. נמשיך לעיירה קיידאן (Kedainiai) אב טיפוס לשטייטאל שבה התחיל לפעול הגאון מווילנה ובה נשתמרו ושוחזרו כיכר העיירה העתיקה ושני בתי-כנסת מהודרים .
לינה: קובנה.

ימים 5+6: קלייפדה וטיול לעיירות החוף הבלטי

נשלים, אם יהיה צורך, את ביקורנו בקובנה, ונצא מערבה לעבר קלאיפדה (Klaipeda), עיר נמל בחוף הבלטי. הפלגה קצרה תביאנו לפלנגה,שמורת טבע עם דיונות חול מיוחדות. אנו בקרבת קלינינגראד (קנינגסברג), מובלעת רוסית לחוף הים הבלטי. נמשיך לכפר הציורי והמסתורי נידה (Nida) אשר סביב לו דיונות גבוהות,ענברים הנפלטים מהים הבלטי ויערות אורן טבעיים ואפלים. נראה את הכנסיה הניאו גותית ואת בית הקברות, נבקר במוזיאון לענברים הנפלטים מהים הבלטי ו נסייר גם בעיירה הסמוכה יודקראנטה, (Juodkrante) בה פארק פיסול סביבתי מוזר ואפלולי. לינה בשני הלילות בקלייפדה.

יום 7: שאוולי –פונבז'-באוסקה- ריגה

נשים פעמינו מזרחה לשאוולי (Šiauliai), עיר המחוז הגדולה שבצפון ליטא.
נבקר בפלונגה (Plunge) בגן פסלי העץ שבנה יעקב ברנקה לזכר השואה. נמשיך בדרכנו צפונה ונבקר ב"גבעת הצלבים" (Kryžių Kalnas), שבקרבת העיר שאוולי, אתר עלייה לרגל ייחודי ומרשים שהיה לאחד מסמלי ההתנגדות הליטאית לשלטון הזר ובו יותר מ-50,000 צלבים. לאחר ארוחת צהריים באזור,
נמשיך צפונה, נחצה את הגבול ללאטביה, ותחנתנו הבאה תהיה בארמון רונדלה (rundale palace) בקרבת העיר באוסקה (Bauska) שנבנה ע"י הארכיטקט האיטלקי, rastelli, בסגנון בארוק ורוקוקו ושימש כארמון הקיץ לדוכס ארנסט יוהן. נסייר בגני הארמון בה תצוגת צבעונים מרהיבה ובחלק מחדריו. בסיומו של יום נגיע לריגה (Riga) בירתה של לאטביה השוכנת לחוף נהר דווינה. לינה: ריגה.

יום 8: ריגה

 

נתחיל את סיורנו בריגה הנחשבת ליפה מבין הבירות הבלטיות.נראה בנינים מרשימים בסגנונות שונים הנותנים תחושה שהעיר הינה מוזיאון גדול תחת כיפת השמיים. ניסע לאורך השדרות המרכזיות תוך צפייה בפארקים ובתעלות העיר. נבקר בעיר העתיקה ונראה את גבעת המצודה, את מגדל הפודגרה, את התיאטרון הלטבי,את המוזיאון לאומנות,את מצבת השחרור, את האוניברסיטה ואת בית האופרה. נעבור דרך "השער השבדי" (Zviedru Varti), הקתדראלה המרכזית (Rīgas Doms),כנסיית סנט פטר,בית הפרלמנט,וטירת ריגה העתיקה. נמשיך ל"בית החתולים" (Kaķu Māja), בית "שחורי הראש" (Melngalvju Names) בעל החזית המפוארת , בתי הגילדה הגדולה (Lielā ģilde) והגילדה הקטנה (Mazā ģilde), ,המשקפים את אורח חייהם של הסוחרים העשירים שהיוו מרכיב חשוב באוכלוסייה המקומית ובפעילותה הכלכלית.
נמשיך לסיור באחת הפנינות הארכיטקטוניות של צפון אירופה, הלא הוא רחוב "אלברטה" (Alberta Iela) בו  ריכוז ייחודי של בניינים שעוצבו על ידי האדריכל היהודי מיכאל אייזנשטיין בסגנון האר נובו – (Art Nouveau).
לינה: ריגה.

 

 

יום 9: ריגה, טאלין

נפתח את היום בביקור בשוק המרכזי של ריגה, על שלל ריחותיו, הממוקם בהאנגרים ענקיים לצפלינים. נשלים את  הסיור בריגה היהודית: נבקר ברובע היהודי לשעבר, בבית הכנסת המקומי, באנדרטה לזכר בית הכנסת הגדול של ריגה ובציון חסידי אומות העולם.
לפני הצהרים ניסע צפונה אל טאלין שבאסטוניה ובדרכנו  נבקר באחת העיירות הציוריות המפורסמות בלטביה סיגולדה (Sigulda) המכונה "שוויץ של לטביה" על שום מיקומה על גדות נהר גאויה Gauja)). נסיעה יפה דרך יערות אורנים עצומים וחופי הים הבלטי, מעבר בלתי מורגש של הגבול לאסטוניה, ועצירה בפארנו היושבת לחוף רחצה גדול. לאחר טיול ושוטטות בעיר הצפונית הקרירה, נגיע לטאלין בירת אסטוניה. לינה: טאלין.

 

יום 10: טאלין

טאלין (Tallinn), בירתה של אסטוניה, שוכנת לחופו של מפרץ פינלנד אל מול הלסינקי
נבקר בשדה הזמרה, אתר תרבותי לאומי מרתק, ונצא לקלוגה (klooga) שממערב לעיר, שם ריכזו הנאצים ועוזריהם האסטונים אלפי יהודים ואחרים והוציאום להורג.
נשוב לטאלין, ונטייל בין  גגות רעפים ציוריים, רחובות צרים ומעוקלים המרוצפים אבן, חומות מאסיביות המעוטרות במגדלים ובצריחים ונחווה את השקט הצפוני המשרה על המבקר תחושת אותנטיות. נראה את רחבת הגילדות הגדולה,את רחבת העיר הגותית,נבקר ב"עיר העליונה" (Toompea), ונערוך תצפית על חומות העיר ומגדליה, נראה את בניין הפרלמנט של אסטוניה (Riigikogu) ואת כנסיית אלכסדר נייבסקי ((Aleksander Nevesky הרוסית – סמל לשליטתה הממושכת של רוסיה. נרד אל העיר התחתונה ברחוב "פיק יאלג" (Pikk Yalg) - הרגל הארוכה, ונבקר בשוק המזכרות ובאנדרטת הזיכרון המרשימה לאוניה "רוסלקא" (Russalka ).
לינה: טאלין..

יום 11: טאלין – תל אביב

לאחר ארוחת  הבוקר והתארגנות , נשלים סיורנו וניסע לשדה התעופה לטיסתנו דרך אירופה לתל אביב.

המחיר כולל:

 •  טיסות בינלאומיות בקו: ת"א - וילנה / טאלין - ת"א (דרך אירופה)
 •  מיסי נמל, דלק ובטחון
 •  לינה: 10 לילות בבתי מלון מדרגת תיירות טובה
 •  כלכלה: על בסיס חצי פנסיון (מארוחת ערב ביום הראשון ועד ארוחת בוקר ביום 11)
 •  תחבורה:  אוטובוס תיירים נח וממוזג.
 •  הדרכה: על ידי עמוס גולדבלט מצוות רואים עולם החברה להגנת הטבע
 •  מדריך מקומי בוילנה.
 •  דמי כניסה לאתרים המפורטים בתוכנית

      דמי רישום ואפשרות ביטול

 •  תשר לנותני השירותים בחו"ל
 • ערכת שמע לנוסע

 

המחירים אינם כוללים:

 •  תוספת לאדם בחדר ליחיד
 •  ארוחות צהריים כלשהן
 •  הוצאות בעלות אופי אישי: (כביסה, שתייה, טלפון, בידור וכו')
 •  הוצאות שאינן מפורטות במחיר הכולל
 •  ביטוח בריאות ומטען (חובה). מומלץ גם להוסיף לביטוח הטסה רפואית ולוודא את

      הכסוי במקרה של ביטול.

 

הערות חשובות:

המחיר ניתן לקבוצה בת מינימום 20 מטיילים. במקרה של קבוצה בת 15-19 מטיילים יעלה המחיר ב 100 יורו

סדר הביקור באתרים עשוי להשתנות.
אין שרותי סבלות בטיול זה.


תנאי תשלום ואפשרות ביטול:

בהתאם לדף התנאים הכלליים של החברה להגנת הטבע רואים עולם.

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא טיול למדינות הבלטיות: ליטא, לטביה ואסטוניה

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין
Invalid Input


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב הנגב 2, תל אביב

מיקוד 6618602

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

Joomi - ����� ����� ���������� ���