03-7527777
לבירורים והזמנות
המסע המופלא אל מדבריות הצבע ואי המיסתורין

המסע המופלא אל מדבריות הצבע ואי המיסתורין

19 יום - ארגנטינה, בוליביה, צ'ילה, אי הפסחא

טיול יוצא דופן למטיילים "רודפי יופי" אל משולש הגבולות של ארגנטינה, בוליביה וצ'ילה ומשם אל אי הפסחא המיסתורי, שבלב האוקיאנוס השקט.

מפגש צבעוני סוער בין ג'ונגלים הרריים למדבר היבש בעולם : בצפון ארגנטינה משתרע אזור יפהפה של קניוני צבעים "פסיכדלים" והרים מיוערים לצד מדבריות של קקטוסים ענקיים. שלא כבשאר הארץ, שהיא לבנה בעיקרה, כאן חיים צאצאי אינדיאנים שהגיעו מבוליביה.

גם הצד הבוליביאני בנוי בחלקו מרכסים געשיים וממישורי מלחה מסמאי עינים, שמשובצים בהם אגמים צבעוניים ורוחשים בבעלי כנף. במקומות שונים, עוד כורים כאן מלח בעבודת כפיים מפרכת. צפון צ'ילה הוא המדבר, שמתרומם לממוצע גובה - 2,500 מ' מעל פני הים. בגלל המבנה של רכסי האנדים ונתוניו האקלימיים, הוא צחיח ומיושב בעקר ב...בעלי חיים. נופיו הם הרים נישאים ומשונני פסגות, משטחים וולקאניים מבעבעים וצבעוניים, מלחות בוהקות ענקיות, מעיינות חמים וגם שרידי עבר, אפילו אינקה !!

את המסע התרבותי בנופים ה"בלתי אפשריים" האלה נסיים בביקור באי הפסחא, בלב האוקיאנוס השקט, שהוא לא רק אחד הגשרים בין אנשי האוקיאנוס השקט לתרבויות אמריקה, אלא גם חידה רבת עניין של תרבות עלומה ושרידים ארכיאולוגיים – פסלי ענק המשקיפים אל האוקיאנוס - חריגים ויוצאי דופן.

 

טיול זה אינו פעיל!

ימים 1-2: רק טיסות והרבה וגם קצת מבואנוס איירס

נצא בטיסת אחר צהרים מתל אביב לבואנוס איירס דרך אירופה

עד לטיסת ההמשך מבואנוס איירס, נצא לטייל בעיר היפה. בטיסת המשך נגיע לעיר סלטה, שבצפון מערב ארגנטינה. אם יהיו זמן וכוח, נצא אולי ל"חילוץ עצמות". לינה ביישוב הקטן (והיוקרתי....) סן לורנצו, באזור המיוער והגבעי שמעל אזור סלטה.

 

יום 3: קונדורים בשמורת ה "קארדונס" ואחריהם הקקטוסים

יום טיול בשמורת הקארדונס (Los Cardones), שם נכיר צמחיה יוצאת דופן ומעניינת. נטייל ברגל בעמק הקסום (Valle Encantado), נוכל לראות את קונדור האנדים בריחופו השקט, עדרים של Guanaco, קרובי הלאמות ממשפחת הגמליים, ואת ה- Vizcacha - מכרסם קרוב לצ'ינצ'ילה, שחי על מדרונות סלעיים. במסלול נראה גם את שדה הקקטוסים הציורי של עמק "טין טין" (Tin Tin). בסוף היום נגיע אל העיירה פאיוגאסטה (Payogasta), בעמק הגבוה של קאלצ'אקי (Calchaqui). שם נישן ביקב עתיק ששינה את ייעודו ....  

 

יום 4: יופי בגבהים

יום טבע במלוא מובן המילה, בנופים ובבתי הגידול של המישורים הגבוהים (Puna) וההרים (Monte). נסע בדרך מס' 40 היפהפיה והלא סלולה אל העיירה קאצ'י (Cachi), למרגלות ההר המושלג קאצ'י, ומשם אל מולינוס (Molinos). בדרך – והכל כמובן בעמק קלצ'אקי – נעצור לתצפיות נוף (מדהימות. באמת, על אף שהמילה הזו שחוקה עד מיאוס....) ובצפרים היפות והמעניינות בסביבה.

האזור הזה נודע באריגיו (עבודת יד, על נולים מסורתיים) ובעבודות נוספות מצמר כבשים ולאמות – כובעים, פונצ'וס ועוד – ובשימוש בצבעים טבעיים המופקים ממיצי צמחים שונים.

אחרי הצהרים נתחיל לגלוש ב"מורד הבישוף" המפותל והתלול, שיפרוש בפנינו מראות נוף חלומיים. עם תום הנסיעה, נחזור ללינה אל סן לורנצו שממנה יצאנו לפני יומיים. 

 

יום 5: על צפרים ובני אדם

השכם בבוקר נסע בדרך העתיקה, העולה צפונה מסלטה אל חוחוי (Jujuy). במעבר ההרים של סנטה לאורה (Santa Laura) שוב נפגוש את היער האנדיני האפייני של צפון ארגנטינה.

את הבוקר נבלה באזור הזה, לא רק כדי ליהנות מהנופים יוצאי הדופן בעצמתם, אלא גם כדי לערוך טיולי רגל קצרים בטבע. 

אחרי הנסיון הזה, נסע בפרובינציית חוחוי אל עמק יאלה (Yala), שם ננסה לפגוש שני עופות מים נדירים שבנדירים ויפהפיים: האמודאי הארגנטיני (אמודאי אדום חזה) וברווז הנהרות הצבעוני, שניהם חיים בנחלים הרריים מהירי זרם בגבהי האנדים.

מיאלה נמשיך אל אחד האזורים הצבעוניים ביותר בעולם, לאורך מדרון בארסנה (Barcena) אל הקניון (בעצם עמק תלול גדות.....) של הומאוואקה (Humahuaca). ערבוביית הצבעים העזים, או ריצועם וריבודם בנוף – לפי ההתנהגות הגיאולוגית של השטח – יוצרים מסגרת פסיכדלית לחלוטין לכפרי הבוץ האינדיאנים, לכנסיותיהם העתיקות ב'סגנון קוסקו' ולמעשה לכל אלמנט אחר מעשה ידי האדם בשטח הזה.

בסוף יום הטיול הזה נגיע אל הכפר טילקרה (Tilcara) היפה ובו נלון שני לילות.

 

יום 6: רק יפה .....

יום של יופי צרוף בעמק הומאווקה. נתחיל ליד הכפר פורמאמארקה (Purmamarca), בקטע הליכה בתוך גבעות צבעוניות, מול הר "שבעת הצבעים" (יש יותר....). כל עיקול של השביל חושף זווית מרתקת וכל צעד מפתה לצלם עוד ועוד כדי לאצור את היופי. בסוף הטיול נגיע אל שוק מלאכות יד וחפצי אומנות אינדיאניים ואף נעלה לביקור באתר – יישוב ומבצר – פרה אינקאי, לא רחוק מהכפר.

בחלק השני של היום נסע במעלה העמק, נצלם (ונצלם ונצלם) ונבקר גם בכפרי הבוץ האינדיאנים אוקייה (Uquia) ומאימארה (Maimara), ולבסוף נגיע גם אל הכפר הומאוואקה עצמו, על בתי הבוץ הנמוכים והמסויידים שלו, שמוסיפים חן אנושי נפלא לנופי הסלעים הצבעוניים האינסופיים מסביבנו.

חזרה ללינה לטילקרה.

 

יום 7: המעבר אל הגובה האמיתי. על ה"פונה" לבוליביה

נמשיך להעפיל במעלה העמק עד הפונה של האנדים הגבוהים. לעינינו ייפרשו נופים חשופים, מישורים מוקפים הרי ענק, מדבר מלוא רוחב העין ולכאורה – אפס חיים. נגיע אל אברה פמפה (Abra Pampa), בירת ה"פונה" ושם נעצור בכמה נקודות עניין – דיונות בוהקות ואגמי תכלת צלולים. באזור הזה גם נאכל ארוחת צהרים מקומית (וכשתאכלו, תבינו ....).

השעות הבאות הן "מנהלתיות": נסיעה לנקודת הגבול לה קיאקה (La Quiaca) וממנה אל עיירת הגבול בצד הבוליביאני – וייאסון (Villazón).

יש לקחת בחשבון מפגש מציק עם הבירוקרטיה המקומית, ובייחוד בצד הבוליביאני. משנעבור את התלאה הזו, נמשיך לנסוע בנוף הצבעכוני המדהים, שרק ילך וישתבח, עד לטופיסה (Tupiza). שם נישן.

 

יום 8: מקניוני הצבעים אל מדבר המלח

טופיסה (Tupiza), אחת הערים העתיקות בבוליביה. היא נוסדה בשנת 1535 על ידי הקונקיסטאדור דייגו דה אלמאגרו, בדרכו דרומה אל צ'ילה. העיר מפורסמת גם בשל שוד הבנקים האחרון של "קיד וקאסידי" ובסמוך לה, אכן, נלכדו השניים ונהרגו בקרב יריות חסר סיכוי .....

בבוקר נפתח את החלק הבוליביאני שלנו בטיול בעמק צ'יצ'ניו (Chicheño), ללמדנו שיופי וצבעים לא היו נחלת החלק הארגנטיני בלבד של הטיול; כאן המושגים האלה מקבלים ממשות חדשה ואיכות נוספת, שכמותה טרם ראינו: צורות סלעים יוצאות דופן וקונדורים בשמים הם חלק מהשוני בנופים. 

הכפרים של האינדיאנים בדרך – אותם כפרים ......

בנסיעה ארוכה ויפה ברכבי שטח, כל שעות אחרי הצהרים והערביים, נגיע בסופו של היום אל מדבר המלח הענק – הסאלאר (Salar). באחד ממלונות המלח שבו – נישן שני לילות.

 

ימים 9-10: מדבר מלח, אבל עם הפתעות מתוקות

היום יוקדש כולו לטיול במלחת אויוני (Salar de Uyuni) הנודעת. נבקר במערות גלאקסי (Galaxy), שהן אתר "חדש" המצטיין בצורות מרתקות ויוצאות דופן - דמויות עלים דקיקים - על הדפנות והתקרה. עלים אלה הם פרי בלייה קארסטית מתחת למי האגם מיוצ'י (Miuchi), אביו מולידו ההידרוגיאולוגי הקדום של הסלאר. חלק מהמערות הן גם אתר קבורה חשוב לתושבי המקום הקדומים. 

נמשיך לאינקוואסי (Incahuasi) - גבעה געשית בלב המלחה - שעליה התפתח צומח אפייני לבתי גידול "קשוחים" כאלה, באויר רווי מלח ותחת שמש קופחת. 

עם מעט מזל נוכל לראות גם כאן את הוויסקאצ'ה, מכרסם דמוי ארנב בעל זנב ארוך ומשתלשל, שמזכירה מאד את הצ'ינצ'ילה. 

נמשיך לקולצ'אני (Colchani), שם נראה כריית מלח בכלי עבודה פשוטים. נראה את שיטת הכרייה, תהליך הייבוש והאריזה של המלח. אמנים מקומיים מייצרים מזכרות ממלח.

ביומיים האלה נבקר גם בדרומו של הסאלאר, למרגלות הר הגעש החרוטי אוייאגווה (Ollagüe), נכנס אל מדבר סילולי (Siloli) ונראה את האגמונים הצבעוניים והיפהפיים – קאניאפה, הדיונה, הונדה וצ'יראקוטה (Chiarkota Honda, Hedionda, Cañapa)

לינה ביום 9 במלון המלח בסלאר, לינה ביום 10, במלון אקולוגי של הקהילה האינדיאנית הסמוכה, במדבר סילולי.

 

יום 11: מדבר הצבעים לא תם. בדרך אל בוליביה

מפגשי הצבע היומי שלנו יכללו גם את האתר הפסיכדלי של מעיינות חמים וגייזרים סוערים בסול דה מניינה (Sol de Mañana). הם פולטים קיטור ואדי גופרית ללא הרף ומשווים לכל סביבתם מראה של "גהינום רותח".

נסע אל הלאגונה הצבעונית (Colorada), שריכוז אצות גבוה והפלנקטון שבה צובעים את המים באדום. בדרך עוד נבקר גם את "עץ האבן"- בעצם פטריית אבן, אשר עוצבה בתהליך של בלייה כימית.

אחת הנקודות היפות ביום הזה הן האגם האדום (Laguna Colorada) והאגם הירוק (Laguna Verde), שמעבר להם מתרומם החרוט הגעשי ליקאנקאבור (Licancabur), לגובה 5,960 מ'.

בפינה היפה הזו של המדבר, נמצאת נקודת הגבול עם צ'ילה. כאן, באיטו-קאחון (Hito Cajon), נחצה את הגבול אל מדבר אטאקאמה, ומייד נסע אל עמק הירח.

זהו שקע טופוגרפי עצום, שהארוזיה עצבה בו צורות עמודים, נקיקים וגבעות חרוטיות, שעומדים יפה מאד ברקע שמו: עמק הירח. לא רחוק מכאן נמצאות מערות מלח ודיונות, שאם הזמן יאפשר לנו ועדיין נמצא באור יום, הרי שלא נוותר על הצצה גם בהן.

לינה בעיירונת הנידחת (והמאד נעימה וציורית) סן פדרו אטאקאמה.

 

יום 12: מדבר סוער

נבקר בטולור (Tulor) - כפר בן כ- 3000 שנה - שבו נמצאה העדות העתיקה ביותר של יישוב בעמק. נמשיך לפוקרה דה קיטור (Pukara de Quitor); מבצר שנכבש בשנת 1540 על ידי הספרדים, כשהביסו את כוחות קיסר האינקה. אחרי שנלגום מעט "Agüita de Chachacoma " - חליטה מקומית משיח דמוי סביון המסייעת בהתמודדות עם הגובה, נסע לטוקונאו (Toconao), כפר ונווה מדבר, שתושביו חקלאים ומגלפים כלים (וגם מזכרות....) מאבן וולקנית, מעצת קקטוס וגם אורגים צמר. בתי הכפר בנויים לרוב מאבן מקומית בהירה (Liparit).

נמשיך לסלאר דה אטקאמה (Salar de Atacama) – "חלקת" מדבר-מלחה בשטח של כ- 3,000 קמ"ר. במרחב העצום הזה פזורות לאגונות, המקבלות מימיהן מהפשרת השלג בהרים סביב. 5 בדרך נעצור בכפר סוקאירה (Socaire) לצילום וחילוץ עצמות ונעלה לגובה 4,200 מ' אל הלאגונות התכולות (Miscanti Miñique), שיש בהן ריכוז אדיר של בעלי כנף (פלמינגו, עגורים, חופיות ועוד). לינה בסן פדרו אטקאמה.

 

יום 13: גייזרים באישון בוקר

נשכים קום (מאד מאד) ונגיע עם שחר לאל טאטיו (Tatio). כאן נמצא ריכוז גייזרים בגובה 4,300 מטר מעל פני הים, עובדה המציבה את המקום כשדה הגיאותרמי הגבוה ביותר בעולם. לא זו בלבד, אלא שהנוף מרהיב בצבעיו ובפרצי קיטור מהביל רבי עוצמה וכן ב"קישוטים" של גבישי מלח בוהק. אחרי פלא הטבע הזה נמשיך (אולי) לפוריטמה (Puritama), אתר מעיינות חמים היפים לרחצה, נבקר בכפר קטן וציורי מאצ'וקה (Machuca) ונעצור גם לצילומים בשטחי ביצה ומעיינות, שבדרך כלל רוחשים פעילות של עופות מים ובעלי חיים אחרים. אחר הצהרים נגיע לשדה התעופה בקאלמה (Calama) ונטוס לסנטיאגו. לינה במלון בשדה התעופה. 

 

יום 14: שוב רק טיסות, אבל.... אל אי הפסחא

היום צריך להגיע לאי הפסחא, מרחק אלפי קילומטרים מן המקום שבו נתעורר בבוקר. זה אומר, טיסה מהמדבר, מקאלימה (Calima) לסנטיאגו דה צ'ילה, ומשם ללב האוקיאנוס השקט, אל האי ראפה נואי, הוא אי הפסחא (שייך לצ'ילה). 

שם נזכה לקבלת פנים לילית: העברה משדה התעופה למלון בהנגא-רואה (Hanga Roa). לינה בהנגא-רואה.

 

יום 15: ראפה נואי, מואי ואהו, הם מושגים אמיתיים

את המסע באי נתחיל בתוואי העובר סמוך ל"מואי" (Moai): אלה הם פסלי הענק שעוצבו בסלע וולקני מקומי. נבקר באהוס' (בלשון רבים Ahus) - במות הפולחן שעליהן הציבו כנראה חלק מהפסלים (ובהעדר טקסטים מקומיים מאותה תקופה: נקפיד על "כנראה", ליתר בטחון....).

הראשון הוא אהו וואיהו (Ahu Vaihu), מוקף בפסלים עצומים, שכבר הופלו ארצה. אחריו אהו אקאהנגה (Ahu Akahanga), מקום קבורת המלך הראשון של האי. ניסע גם אל החוף הדרומי אל ראנו ראראקו (Rano Raraku), אל מרגלות הר הגעש הכבוי Poike, אשר בראשו הלוע המרהיב ביותר שבאי. זה ככל הנראה, גם המקום שבו נחצבו ופוסלו ענקי האבן.

נמשיך לאהו טונגאריקי (Ahu Tongariki), שם נמצא ריכוז הפסלים הגדול ביותר שעל האי (15 !!). נקודה זו נשטפה בצונאמי שהכה באי הפסחא בשנת 1960, ושוחזרה בעיקר הודות למאמצי ארגונים מיפן. לבסוף, נבקר באהו טה פיטו קורה (Ahu Te Pito Kura), שבו נמצאים אבן ענקית מעוגלת והפסל הגדול ביותר שעל האי מואי (Moai).

נמשיך לחוף היפה להפליא של האוקיאנוס השקט אנאקנה  (Anakena), וחזרה למלון בהנגא-רואה. לינה בהנגא-רואה.

 

יום 16: בביצת השחפית ופולחן אל הציפור

נצא אל ראנו קאו (Rano Kao), הר געש שבלועו אגם מים מתוקים. גולת הכותרת של הביקור באזור היא אורונגו (Orongo). זה כפר אבן ומרכז טקסי-פולחני סמוך להר הגעש, וכאן נערך הטקס השנתי טאנגאטה מאנו (Tangata Manu), שהוא  תחרות שחייה והבאת ביצה של שחפית מסויימת. מי שניצח בתחרות, שלט במשאבי האי במשך שנה ונשא את התואר "איש הציפור". המקור לכל זה בתקופה שהמואי (פסלי הענק)  והאהו (במות) נהרסו, כנראה במאה ה – 18, והאסון האקולוגי שהאיץ את דעיכתו של האי והיישוב הפולינזי שבו, היה קרוב. השתרר אז כאוס, שממנו צמח הצורך לטפל נכון יותר במשאבים המתמעטים של האי. אז מומש סדר חדש תחת שלטונו של "איש הציפור" (בימינו, מתקיים בכל קיץ טקס סמלי בדומה למקורי). 

כאן גם נראות יותר מ-100 כתובות סלע המוקדשות לאל החשוב ביותר למקומיים מאקה מאקה (Make Make). נבקר במערות אנא קאי טאנגאטה (Ana Kai Tangata). קירותיהן של המערות מכוסים בציורי סלע "פרימיטיביים".

את המחצית השנייה של היום נקדיש ל"מבט אל הכוכבים"; נצא אל הצד הצפוני של האי אל אהו אקיווי (Ahu Akivi), שבו ניצבים שבעה פסלים על במה. הם הפסלים היחידים באי הפונים אל האוקיינוס. נמשיך לביקור במערת אנא טה פאו (Ana Te Pahu), המכונה גם מערת הבננה (בשל הכמות של עצי בננה גדלו סביב), והלאה אל פונה פאו (Puna Pau), המחצבה המקורית שממנה גילפו תושבי רפה נואי את הפוקאו (Pukao) - הכובעים או הפיאות -  לכמה מפסלי האי.

חזרה למלון (אותו אחד...).

 

יום 17: מאי הפסחא לסנטיאגו

לפי שעת הטיסה, נצא לשדה התעופה בדרכנו לסנטיאגו דה צ'ילה. עם שנגיע - העברה למלון בקרבת שדה התעופה.

 

ימים 18-19:טיסה מסנטיאגו בחזרה לאירופה ולארץ

היש ברור מזה .....? 

 

 

המחיר כולל:

טיסות בינלאומיות: בנתיב ת"א-מדריד- בואנוס איירס--מדריד- ת"א בטיסות  סדירות של איבריה.

טיסות פנים: בחברות תעופה מקומיות בהתאם לתוכנית (בואנוס איירס- סלטה, קלמה- סנטיאגו-פסחא-סנטיאגו).

לינה: לודג'ים ובתי מלון מדרגת תיירות טובה בחדרים זוגיים עם שירותים צמודים, חלק מבתי המלון לאורך המסלול הם בתי מלון צנועים- בהתאם למצוי באזור. בסלאר (בוליביה) -          מלונות צנועים.

כלכלה: ארוחת בוקר +16 ארוחות צהרים או ערב (באויוני - כלכלה מלאה), חלק מהארוחות הן ארוזות או פיקניק.

תחבורה: אוטובוס\מיניבוס המתאים לנסיעה באזורי הטיול וג'יפים בבוליביה. 

ערכות חמצן: בחלק מהאזורים תהייה ערכת חמצן באוטובוס.

דמי כניסה:  כל הסיורים, כניסות לאתרים ופעילויות בהתאם לתכנית. 

הדרכה:  ע"י ספי בן יוסף ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית באתרים ובסיורים.

טיפים לנותני השירותים בחו"ל (סבלות במלונות, לא בשדות תעופה)

מפגש תדרוך: שייערך בארץ לפני היציאה.

מיסים: מסי נמל, היטלי ביטחון ודלק בטיסות בינלאומיות, כפי שידועים היום (125$)

מע"מ.

 

המחיר אינו כולל:

ביטוח רפואי + מטען.

כל הוצאה שאינה מצוינת תחת הסעיף – "המחיר כולל".

מיסי נמל המשולמים ישירות בחו"ל- בשדות התעופה בד"כ.

חידוש דרכון (דרוש דרכון בתוקף של מינימום 6 חודשים מתאריך הכניסה למדינות בהן נבקר).

חיסונים- אותם יש לקבל לפני הטיול תוך התייעצות עם לשכת הבריאות המחוזית או מרפאת מטיילים מוסמכת.

 

ביטול הרשמה:

עם ההרשמה תשולם מקדמה בסך 800 דולר, הכוללת דמי ביטול בסך 47 דולר שלא יוחזרו במקרה של ביטול ע"י המטייל

הביטול בכפוף לתנאי הביטול המפורטים באתר החברה.

 

הערות חשובות:

רמת שירותי תיירות במדינות אמריקה הלטינית אינה גבוהה. אנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, אולם עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמא תנאי מזג אויר, כבישים סגורים לשיפוצים, מוזיאונים סגורים, שינוי מועדים של אירועים, טיסות וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארצות אלו. כמו כן, אם יתעורר צורך - ייערכו שינויים, וזאת רק כדי לשפר את מסלול הטיול ולהביא להצלחתו המלאה. 

 

בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) מיקום הנוסעים נקבע על ידי חברת התעופה ובאחריותה 

 

ההרשמה במשרדי החברה להגנת הטבע רואים עולם

רחוב מנחם בגין 14 רמת גן

טלפון 03-7527777 פקס: 03-7527117

 

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא המסע המופלא אל מדבריות הצבע ואי המיסתורין

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין
Invalid Input


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב הנגב 2, תל אביב

מיקוד 6618602

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

Joomi - ����� ����� ���������� ���