https://www.seffibenjoseph.co.il/Sbj/d2_content/menuid/1030/id/237/" />
03-7527777
לבירורים והזמנות
טיול למערב אפריקה - טוגו, גאנה ובנין

טיול למערב אפריקה - טוגו, גאנה ובנין

14 יום - פולחני רוחות וטקסי וודו, חיים היום בממלכות העבר המפוארות

אפריקה המערבית - אזור בלתי מוכר ולא מקובל בקרב המטיילים - עדיין מקיימת את המהות התרבותית והנפשית של ממלכותיה המפוארות מן העבר - כדוגמת ממלכת דאהומי. על אף שהיו לקולוניות של ארצות אירופה ולבסיסי מסחר העבדים הגדול, ועל אף שבימינו מנסים לשלב בהן קידמה עם מסורת, הרי שתרבויותיהן העתיקות שרדו את המכבשים ההיסטוריים האלה והן חיות ונושמות, רוקדות, שרות ונכנסות לטראנס .....

את החוויה המרגשת הזו נעבור בביקורים שנערוך בכפרים ובעיירות, בטקסי הוודו, בריקודי האש, מסכות הגלדה, האגון והזנגבטו, בשווקי הפטיש ובאומנות המסורתית, שנפגוש בכמה מקומות. 

הנופים בטיול אף הם מרהיבים: רצועת החוף הנפלאה של האוקיאנוס האטלנטי, יערות גשם, סהל (סוואנות) ודרום הסהרה. בכל מקום תצפה לנו קבלת פנים חמה, נעימה ולעתים מרגשת, שזה אחד מסודות הקסם של המקום והטיול, שבין שאר מעלותיו הוא משנה תפיסות חיים   

צילום - ספי בן יוסף

טיול זה אינו פעיל!

יום 1: מהעולם הלבן אל הלב השחור

 טיסה ארוכה (כאורך הגלות) אל גאנה דרך איסטנבול.  רק בערב ננחת באקרה (Accra), עיר הבירה הנמצאת על חוף האוקיינוס האטלנטי ו...ישר למלון ולליל התאוששות

 

יום 2: אקרה, מגע ראשון עם תרבות ועם פולקלור

יום של היכרות עם הכרך הסואן: נבקר במוזיאון הלאומי, שמכיל אוספים אתניים-היסטוריים מכל אפריקה השחורה (אלא אם יהיה סגור מסיבה שאף פעם אין לחזות מראש....). נבקר בפארק על שם קוואמה נקרומה, אבי גאנה המודרנית ומהדמויות הבולטות באפריקה במאה ה – 20, וממנהיגיו הבולטים של גוש "העולם השלישי" אשר בהקמתו השתתף.

נבקר ברחוב הנגרים, שמייצרים ארונות קבורה בצורות מרהיבות (מטוסים, פירות, דגים ומבנים שונים ומשונים) וממלאים בכך תפקיד חשוב במסכת הפולחנית הכמעט יומיומית של חברות ילידיות בגאנה. בהתאם לזמן נבקר גם באחד השווקים בעיר. 

לינה באקרה.

 

יום 3: בחוף האטלנטי: עיירת דייגים, אתרי פולחן וזכרון העבדות

נסע לאורך חוף האוקיאנוס האטלנטי – מפרץ גיניאה - לקייפ קוסט (Cape Coast) ולאלמינה ,(Elmina) אשר בהם נחתו האירופים לפני יותר מ- 500 שנה. או אז החל המסחר המביש בעבדים. בנקודות האלה הוקמו מצודות-סוהר (נראה אותן) שבהן רוכזו החטופים השחורים מלב היבשת, בטרם שנשלחו לעבדות ולמוות הרחק מביתם וממורשתם.

בתי הזכרון לבושת המשעבדים הלבנים נמצאים כמובן, על קו החוף היפה של האוקיאנוס האטלנטי. נבקר בעיירת דייגים ובנמל הדיג הציורי שלה, נטייל באלמינה ונראה"Posubans" , שהן נקודות פולחן מסורתיות (עם פסלים) של לוחמים או אנשים שהיו מכובדים בחייהם והפכו, אחרי מותם, לישויות קוסמולוגיות ולקדושים בעלי כוחות על. 

לינה באיזור הטיול.

 

יום 4: מגובה הצמרות אל מחרוזות הזכוכית של אקוסומבו

נצפין אל אחד השרידים האחרונים של יערות הגשם, אשר כיסו בעבר חלקים נרחבים במערב אפריקה. בשמורת קאקום (Kakum) נטייל ברגל וננסה לפגוש את שוכני היער, ביניהם מאות מינים של ציפורים ושל פרפרים. עם הרבה מזל נראה אולי גם את אנטילופות היער החששניות (כבונגו או דויקר) וייתכן אפילו פילים .... 

ה"צימוק" בעוגת היום הוא טיול על צמרות העצים, שמיוחד לשמורה הזו מכל אפריקה (כדוגמת טיולי הצמרות ביערות העד של קוסטה ריקה). בטיול הצמרות נלך על גבי לכמה גשרים תלויים, שאורכם הכולל מגיע לכ - 300 מ' וגובהם כ - 60 מטרים מעל הקרקע; כך נוכל לראות גם את שוכני הקומה העליונה.... 

אחרי הביקור ביער, נמשיך לנסוע (לא נסיעה קצרה במיוחד....) לקומאסי ללינה.

 

יום 5: שוקי לומה וכשפיה

חציית גבול לטוגו אל לומה (Lome), הבירה הפעלתנית של טוגו, שבעברה היתה המושבה האפריקאית היחידה, שזכתה להיות גם גרמנית, גם בריטית וגם צרפתית וגם, אחת הבירות היחידות בעולם שהיא עיר גבול....

לומה, אם כן, היא עיר שהשפעות ארכיטקטוניות מיובאות מארצות אירופה מעצבות את חזותה, תערובות לאומיות ושבטיות – מעין קליידוסקופ אפריקאי – שולטות בנופה האנושי, והיא כאילו נקודה קוסמופוליטית על המפה המרחבית (ובעצם היא ממש לא....).

בלומה נבקר בשוק המרכזי שלה, ששולטות בו ביד רמה נשות ה"ננה בנץ" (Nana Benz), ובעקר על בדי הצבעונין היקרים (מיובאים מארופה....) ומשווקים בכל רחבי אפריקה המערבית; נראה את הבניינים הקולוניאלים ברובע המנהלתי ששומר עדיין על ניחוח הקולוניאליזם (חזותית בלבד....).

נבקר גם בשוק הפטישים (Fetish), שבו מוצגים לראווה ולמכירה, כל סוגי האברים האפשריים מכל בעל חיים קיים באפריקה, כדי שבטיפול הקסמים הנכון יהפכו לתכשירים אפרודיזיים, לתרופות 'בעד-נגד' הכל וכיו"ב חפצי כישוף חיוניים נלווים.

לינה בלומה. 

 

יום 6: איך הופכים לאלים ומשהו על רוחות רפאים וטראנס .....

עוד זנב מבט על לומה ואנחנו עוברים אל עולם הוודו. בכפר די נידח יתקיים טקס השבעה וקריאה לרוחות וכבר בהליכה בסמטאות הכפר נשמע את קצב התיפוף המוטרף ו"מזמורי" הכהנים קוראים לרוחות הוודו. 

משאלה מגיעות אל מעגלי המאמינים, הן נכנסות לגופיהם ומשתלטות על הרקדנים (ובקיצור – רקדני הוודו אחוזי אמוק ונמצאים במצב טראנס מוחלט). הם מועדים תוך כדי ריקוד, נופלים ומתגלגלים על הקרקע תוך עוויתות גוף חריפות, עיניהם מתגלגלות בחוריהן ואין הם חשים שום כאב, גם אם יאחזו בידיהם גחלים לוהטות.

סאקפאטה - רוח האדמה, הפריון, החיים והדם, יחד עם חבייסו - רוח השמים הממיתה ומאמי – רוח המים המטרפים, הם חלק מרוחות הוודו שיתגלמו בגופיהם של המאמינים בכפר הקטן.

כשניטול חלק (פאסיבי כמובן, אבל בקרבה מיידית ובלתי אמצעית) בארוע, נבין למה האפריקאים אומרים, שבבתי הכנסיות שלנו אנחנו מתפללים לאלוהינו, אבל הם, באתרי הוודו שלהם, הופכים לאלים עצמם. 

לינה בלומה.

 

יום 7: ריקוד האש

נסע צפונה, על הכביש הראשי (היחיד) שמחבר את לומה עם חלקי טוגו השונים ועם שכנתה הצפונית – בורקינה פאסו.

עצירה באטאקפאמה (Atakpame), עיר גבעות טיפוסית, עם שוק שמנקז אליו את כל מוצרי המזון המובאים מן היערות והגבעות בסביבה. העיר היא גם אחד המאחזים המערביים ביותר של קבוצות היורובה (Yoruba), שמקורן בניגריה, ואי אפשר להגזים בחשיבות השפעתן על הלשון, התרבות והפוליטיקה החברתית של מערב אפריקה.

עוד נסיעה לא קצרה לפנינו, ובערב נגיע לכפר של השבט טם (Tem), שם יערך טקס ריקוד-אש.

מדורת אש גדולה במרכז הכפר, תטיל את צלליות הנאספים על קירות הבתים והם ירקדו לקול הלמות התופים המהפנטת, תוך שהם נכנסים ויוצאים בערימות הגחלים הלוחשות, מעבירים אותן על גופיהם ואפילו בולעים את הגחלים.

כל האינטראקציה המיוחדת הזו בין האדם לאש לא מכאיבה להם ואינה מותירה בהם שום סימן של נזק.

את התופעה מסבירים אנשי הוודו בכך, שהפטישים שלהם מגינים עליהם וזוהי יכלתם הכישופית.

עם זה אי אפשר להתווכח, ובתום הטקס נסע בחשיכה מוחלטת אל העיר סוקודה (Sokode).

לינה במלון.

 

יום 8: החיים והמוות בטירות הבוץ של דאהומי העתיקה בארץ הסומבה וטאמברמה .....

נחצה את הגבול לבנין (Benin), בעבר היתה זו ממלכת דאהומי (Dahomey) המפוארת. אחרי מעבר הגבול (זמן אפריקאי מורט עצבים....) ניסע לנאטיטינגו (Natitingo), בארצם של בני סומבה (Somba) וטאמברמה (Tamberma). מבני המגורים שלהם, שזכו להכרה כערכי מורשת תרבותית עולמית מטעם אונסק"ו, מייצגים את תפיסות חייהם - האתנית והקוסמולוגית; הבתים בנויים כטירות בוץ אירופיות, מחולקים לאזורי מוות וחיים, מרחב לרוחות האבות ולזה של החיים היום; למרחב המיועד ליום-יום ולכזה שנועד להכיל את הפטישים הרבים  הנלווים אל בית-ה"טירה". הפטישים עצמם – ניזונים בלי הרף מדם קרבנות – ניצבים סביב הבית, בחזיתו, בכניסה אליו, על קירותיו החיצוניים והפנימיים וכד'.

מצויידים בהבנה הזו נבקר בבתים כאלה, נפגש עם יושביהם, נלמד על חייהם ממבט עין בלתי אמצעי ואף נטייל בסביבה ונתחכך קצת באוכלוסיה המקומית, אשר פוגשת מעט מאוד תיירים - אם בכלל..... 

לינה בנאטיטינגו.

 

יום 9: עולם של רוחות וכשפים בין הסלעים ובדאסה-זומה

בוקר נטייל בנוף סלעי, שבו נגלה צבר של כפרים קטנים – טאנקה (Taneka), כשם השבט שחי בהם. מיקומם מעיד על כך, שנבנו באופן שיקשה על  גישה אליהם בעקר בגלל ציידי האדם, שנהגו לתקוף את הכפרים ולצוד את תושביהם עבור סוחרי  העבדים. 

עד היום, שלטון החוק והפוליטיקה באיזורים אלה, משחקים תפקידי משנה מול כוחם המכריע של הרוחות והיצורים הסמויים, אלה שאינם נראים לעין האדם הפשוט, אבל קיימים בעצמה רבה בתרבותו... מייצגי העולם הסמוי הם המנהיגים הרוחניים, שחלקם ניכר במקטרת ענקית עמוסה במשמעות מיסטית .... 

כפרוני הטנקה, שהפכו ברבות הזמן לאתר בעל חשיבות לאומית-היסטורית-תרבותית בבנין, צמודים זה לזה ובכל אחד מהם, אפשר שנפגוש את כהן הוודו המקומי, שניכר בעירומו המחלט למעט עור של עז על מבושיו ומקטרת ענקית, שהיא, כאמור, חפץ פולחני בראש ובראשונה ולא רק מכשיר עישון גרידא.... 

אם יהיה לנו זמן נטול חושך, הרי שבדרכנו דרומה נבקר אולי באתר פולחני חשוב, מקום עלייה לרגל של כוהני וודו מכל רחבי מערב אפריקה. 

נעצור בדרך בדאסה (Dassa) ושם נישן. 

 

יום 10: שש מאות שנות מסכות וקונדום, בין דאסה לאבומיי

היום נקיים מפגשים נוספים עם ארועי וודו בעלי משמעות עליונה לאנשי המקום:

באיזור דאסה זה ארוע מסכות של "חברת האגון" המיסטית (והסודית; כלומר, שהמאמינים אינם חולקים עם איש, מידע על מהות ה"חברה" הזו).

מסכות האגון (Egun) הן התגלמות חיצונית וצורנית – באמצעות לבוש ומסכה מיוחדים – של נשמות מתים, אשר נעות בלי כיוון מדוייק וללא מטרה נראית לעין, ומגע אקראי אתם עלול להגמר באסון עד מוות, לנוגע ב"נשמה" כזו - עוטת מסכה.

עם שהן מגיעות לכפר, הן מציגות בפני הקהל המשולהב והנשמר מפני מגע – מעין מלחמת שוורים משעשעת. והקהל אמנם נשמר, אבל שר, רוקד וגועה בצחוק עם כל תעלול של נשמה מחופשת.

באיזור קובה (Cove) נגיע אל טקס וודו נוסף ובעל עצמה לא פחותה, הוא ריקוד הגלדה (Gelede). הגלדה הוא בעת ובעונה אחת – פולחן, חברת מסכות "סודית" (בדומה לאגון) וריקוד.

בין תחפושות הגלדה יש כמובן גם דמויות נשיות, אלא שכולן מגולמות על ידי גברים לבושים, מדברים ומתנועעים כנשים.

לינה באבומיי (Abomei) או באזור

 

יום 11: אבק זהב מעורב בדם וגם לחיות על המים

באבומיי נמצא ארמון המלוכה של השושלת אשר מלכה במרכז ממלכת דאהומיי המפוארת במשך כ - 300 שנה. היא התקיימה בבנין ובמערב ניגריה של היום, שלטונה הושתת על מסחר, גם של בני אדם – שבויי מלחמה - שאותם מכרה לאירופים כעבדים במקום להורגם. נבקר בארמון המלוכה, שהוא אתר מורשת עולמית ונותרו מבניו השונים (במצב ובצורה שמאד רחוקים ממה שאנו מדמיינים נוכח המילה "ארמון"). עם זאת – הכלים שמוצגים בו, חלקים של עיטורי טיח דקורטיבים ופיגורטיבים שנותרו פה ושם על קירותיו,  בהחלט ייתנו לנו הזדמנות להתייחס למורכבות הממלכה ולמנהגי בניה הקדומים, כולל מקדש במרכז המתחם, שנבנה מבוץ מעורב באבקת זהב ובדם העבדים.....

מכאן נסע אל השוליים הביצתיים של אגם נוקווה (Nokwe), ושם נמשיך את הטיול בסירות מנוע, שאתן נגיע אל השוק הצף של גאנווי (Ganvie). שם לא רק השוק נמצא על המים, כל בתי הכפר והמבנים הציבוריים שלו בנויים במים על כלונסאות. הסיבה, גם כאן, התגוננות מיטבית מפני ציידי אדם במסחר העבדים. 

לינה באזור ווידה (Ouidah) על חוף האוקיאנוס.

 

יום 12: משהו על הוודו המקורי ועוד זנגבטו

ווידה, שנכבשה על ידי ממלכת דאהומיי, הפכה במאה ה-18 לאחד מהנמלים הגדולים באפריקה לייצוא עבדים. היום ייחודה של ווידה הוא בדואליות פולחנית. בלב "הקולוניאלי" של העיר, ממש מול הקתדראלה הלטינית-רומית, ניצב מקדש הפיתון, הוא התגלמות האל וודון – המהות האמיתית של כל הוודו ומקור שמו.

בחצר המקדש ובחדריו מגדלים פיתונים לצרכי הפולחן, וכהניו אכן מקיימים אותו מדי שעה עבור כל דורשיו.

משם נסע לביקור ב"דרך אל חזור", הוא הנתיב בו פסעו האפריקאים כבולים בשלשלאות, אל הים ואל מקום מצודת הסוהר והנמל, שממנו ואילך כבר היו עבדים נטולי זהות אנושית בעיני מעניהם.

אחרי הצהרים ננסה "לתפוס" עוד מפגש נוסף ואחרון עם הוודו במערב אפריקה, אם אכן נצליח לאתר - לפי דגלונים לבנים המציינים בכפרים שבדרך, ארוע וודו כלשהו -  "זנגבטו" (Zangbeto).

בעברית - "השומרים, אנשי הלילה" .משתתפי הריקוד בטקס לבושים בבגד ארוך הבא להסתיר את הרוקד, כדי שיחשבו כי מתחת ללבוש יש רוחות בלבד...  מקור הזאנגבטו, בהיות כהני הוודו מייצגים של החוק והסדר החברתי, ותפקידם היה לשוטט בלילות כדי לחשוף שדים, מכשפות ושאר צאצאים של אשמדאי ולילית. 

חזרה אל המלון מאמש.

 

ימים 13-14: סוף

יום של סיום, עם לוח זמנים תלוי טיסה.

סביר להניח שיהיה לנו זמן ליהנות סופסוף ממימיו הנעימים של מפרץ גיניאה, למצות את השעות האחרונות לניקוי ראש מכל העומס התרבותי, לנסוע לקוטונו (Kotonu) – עיר הבירה (המעשית, כמו תל אביב) – לארוחת סיום ולטיסה הארוכה חזרה הביתה.  נחיתה בהתחלת היום ה- 14.

 

 

המחיר כולל:

טיסות בינלאומיות; מיסי נמל והיטלים

לינה בבתי מלון סבירים, נקיים וטובים

כלכלה מלאה

מים מינרלים לכל אורך הטיול

רכב תיירות לאורך כל המסלול

כניסות לכל האתרים בטיול,

חגיגות ואירועים (חלקם תלוי במזל...), וודו, טראנס ודומיהם

אשרות כניסה לכל המדינות בטיול

מדריך מצוות רואים עולם – ספי בן יוסף

מדריך מקומי צמוד דובר אנגלית

תשר לנותני השירותים המקומיים (נהגים, סבלים ומדריכים מקומיים)

 

המחיר אינו כולל:

הוצאות אישיות (שתיה, כביסה וכד')

ביטוח רפואי ומטען 

עלות חיסונים

הוצאת דרכון

 

הערות:

המחיר לקבוצה בת מינימום 12 מטיילים משלמים. תוספת של 300 יורו תחול אם הקבוצה תמנה 10-11 מטיילים.

הנחת רישום מוקדם לנרשמים עד 20 ביולי 2018 - 150 יורו.

בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) מיקום הנוסעים נקבע על ידי חברת התעופה ובאחריותה

תנאי בטול בהתאם לתנאים הכלליים של החברה להגנת ה טבע – רואים עולם.

חברתנו מנועה מלמסור מידע בנושא חיסונים – אנא פנו ללשכת הבריאות באיזור מגוריכם.

 

 

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא טיול למערב אפריקה - טוגו, גאנה ובנין

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין
Invalid Input


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב הנגב 2, תל אביב

מיקוד 6618602

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

Joomi - ����� ����� ���������� ���