03-7527777
לבירורים והזמנות
קאבו ורדה, איי גן עדן ושאול באוקיאנוס האטלנטי, והחיוך רב הצבעים של סנגאל

קאבו ורדה, איי גן עדן ושאול באוקיאנוס האטלנטי, והחיוך רב הצבעים של סנגאל

18 יום -

מדינת האיים קאבו ורדה  (איי כף ורדה - Cabo Verde), התקבעה בתודעת העולם בעיקר בזכות הזמרת הגדולה סזריה אבורה (Cesaria Evora) - "הדיווה היחפה", אך גם בשל ההרכב  האנושי המיוחד של תושביה מסבירי הפנים: אירופים, אפריקאים, מולאטים (שרובם צאצאי עבדים), בעקבות המורשת הקולוניאלית הארוכה; וגם בזכות חופי החול הלבנים על רקע האוקיאנוס הכחול- ירוק והרי געש נישאים, שאחד מהם, הר פוגו, עודו פעיל. עשרת איי הארכיפלג נמצאים באוקיאנוס האטלנטי, כ- 570 ק"מ ממערב לסנגאל. קאבו ורדה היא חלק מקבוצת איי מקארונזיה (Macaronésia), "האיים בני המזל" - איים וולקניים באוקיאנוס האטלנטי. קבוצות איי מקארונזיה נמצאות מול חופיהן של אפריקה ואירופה ובהן האיים האזורים, מדירה, איי הפרא (פורטוגל), האיים הקנרים (ספרד) וכמובן קאבו ורדה.

הטיול הזה יעסוק באנשים, במוזיקה, בפולקלור, באוכל המקומי, בהיסטוריה, בצומח האטלנטי המיוחד של האיים, כמו גם בתופעות הגיאולוגיות המרתקות, שמיחדות את איי קאבו ורדה.

בסיום הטיול באיים נטוס מרחק קצר אל סנגאל, שנציגי שבטיה השונים הם יסוד ומוצא של אנשי האיים. שם נשלב הכרות עם תרבות מקומית צבעונית, שחיה עדיין את כאב המפגש עם השעבוד הלבן, ושומרת על מנהגים ואמונות עתיקות לצד המונותיאיזם, נוצרי כמוסלמי, המיובא. נטייל בסירות גם בשמורת הצפרים הענקית ג'וז' בסוואנה וביערות באובב רחבי ידיים.

 

צילומים: אריה אלאלוף וספי בן יוסף

 

טיול זה אינו פעיל!

יום 1: טיסה מתל אביב לפורטוגל

בבוקר נטוס, דרך תחנת ביניים, לליסבון (Lisbon). כשנגיע העירה נערוך טיול ערבית פנוראמי קצר בלבה "העתיק" של בירת פורטוגל. לינה בליסבון.

יום 2: מפגש ראשון ובניחותא עם האיים. מינדלו בסאו-ויסנטה.

השכם בבוקר נטוס (הרבה זמן באוויר....) אל האי סאו ויסנטה (São Vicente), שבקבוצת האיים הצפוניים (Ilhas do Barlavento) של קאבו ורדה. אחרי הנחיתה בשדה, הנקרא על שמה של סזריה אבורה, ניסע למינדלו (Mindelo) בירת התרבות של איי קאבו ורדה. במינדלו השתמרו ושומרו עשרות מבנים המשקפים את מורשת הבנייה הקולוניאלית הפורטוגזית ובהם גם כאלה, שמייצגים דווקא את ההשפעה הבריטית, מימי ראשית הקולוניאליזם באיים. 
בטיול בעיר נעבור בשדרות ה- 5 ביולי, אשר נקראו בעבר "הרחוב האנגלי", בכיכר אמילקאר קבראל (Amilcar Cabral), המנהיג הבולט ביותר לשחרור האיים (עם גיניאה ביסאו השכנה) מעול הפורטוגלים, ואל מרכז התרבות של מינדלו בלב העיר. 
נבקר בעיר העתיקה ובנמלה ונתוודע לראשונה לתרבות ולמוסיקה המקומית. במהלך הביקור נעסוק כמובן בדמותה של סזריה אבורה, היא "הדיווה היחפה" (Diva dos pés descalçaos) והגיבורה הלאומית של קאבו ורדה. לינה במינדלו, סאו ויסנטה.

 

יום 3: סנטו אנטאו; גני עדן קטנים בתוך הרי הגעש

בבוקר נצא במעבורת אל האי סנטו אנטאו (Santo Antão), המערבי והגדול בקבוצת האיים הצפוניים שבארכיפלג. את האי חוצה רכס געשי וממנו מתרוממות כיפות הרי הגעש טופו דה קורואה 1,979 מ' (Topo de Coroa) ופיקו דה קרוז 1,585 מ' (Pico da Cruz). 
כשנגיע לפורטו נובו (Porto Novo) - העיר הראשית והנמל של האי סנטו אנטאו - נעלה על הדרך הישנה (Estrada de Corda). לפנינו נסיעה במעלה ההר, וממתינים לנו יותר מ- 100 פיתולי עקלתון (סרפנטינות), שמאחד מהם נצפה על פורטו נובו. נמשיך לנסוע אל פיקו דה קרוז (Pico da Cruz) כדי לערוך שם תצפית נפלאה על הסביבה ועל עמק פאול (Paul) המלא בטרסות. נטייל ברגל בלוע הר הגעש קובה (Cova) המעובד להפליא ומחולק בגדרות תיחום של טרסות חקלאיות. בשולי הלוע נראה יער מעורב וכמה בתים של חקלאים. אחרי ארוחת צהרים, נצא לטיול מקסים ברגל בין הכפרים ג'וואו אלפונסו  (Joao Alfonso) וקוקולי (Coculi), בדרך נפגוש את התושבים החביבים הגרים בעמק הפורה, ואולי נזכה לטעום רום מקומי המיוצר כאן בתנאי שדה.... 

בערב נגיע למלון בפורטו נובו.

 

יום 4: על המצוק מעל האוקיאנוס ועמק פאול הירוק

יום טיול נוסף באי סנטו אנטאו, ניסע ב"דרך החדשה" אשר נסללה בידי הפורטוגלים ושינתה את חיי התושבים, שלא היו זקוקים עוד לדרך הישנה. נגיע אל פונטה דו סול (Ponta do Sol), עיירה ציורית על שפת האוקיאנוס, נראה את נמל הדייג ואת המרכז העתיק של העיירה, שחלק ממנו היה שייך למשפחות יהודיות. ננסה לתאם ביקור בבית הקברות היהודי שנמצא מעל העיירה. נטייל ברגל על המצוק התלול והקודר שצונח אל האוקיאנוס, ובתום הטיול נגיע לכפר פונטאיניאש (Fontainhas), אחד הכפרים היפים ביותר בכל איי קאבו ורדה. מכאן ניסע אל עמק פאול (Paul) הירוק תמיד: צמחיה טבעית ומטעים של קנה סוכר, שהוא הגידול העיקרי כאן. נכנס לאחת המזקקות ונטעם מן המשקאות האלכוהוליים המקומיים. בחלק האחרון של היום נסע בנופים היפהפיים של האזורים החקלאיים הסוב-טרופיים באי ונשוב למלון בפורטו נובו. 

יום 5: סנטו אנטאו ברגל, מהעמקים הצבעוניים שבהר אל החוף הכחול של האטלנטי

אחרי "נסיעת בוקר" קצרה נעלה ברגל מהכפר שאה דה מורטה (Cha de Morte) אל האוכף המפריד בינו לבין הכפר קוראל דאס ואקאס ((Curral das Vacas. זה מסלול הליכה יפהפה העובר בערוגות חקלאיות, על אמות מים (לבאדות - Levadas) ובחוות קטנות. נתבונן בסביבת החיים המסורתית ובצורת העיבוד החקלאי המיושן, שכבר לא מוכר לנו: הבתים מקורים בגגות מקני סוכר, נשים שואבות מים מן הנהר או מבורות מים ועוד. 
בתום המסלול הרגלי נפגוש את הרכב ואתו ניסע לתצפית מאלטו מירה (Alto Mira) אל טראפאל (Tarafal), הנמצאת במורד ההר על חוף האוקיאנוס ואליה מובילים שבילי חמורים בלבד. במחציתו השנייה של היום נלך ברגל (שוב....) מהכפר הקטן - הנמצא בתוך עמק וולקני צבעוני ומוקף בצוקים ענקיים - אל חוף הים, באחד משבילי החמורים. בסופה של הירידה ממרומי האי אל חופו, שוב נפגוש את רכבנו ונחזור אתו בערב למלון בפורטו נובו.

 

יום 6: הפלגה למינדלו, טיסה לסנטיאגו, טיסה לפוגו, או: בין טיול לגלידה ולקפה....

נשוב במעבורת לסאו ויסנטה ונטוס לאי סנטיאגו (Santiago), הגדול באיי הארכיפלג, שבו נמצאת גם פראיה (Praia) - בירת כל איי קאבו ורדה. הטיול-ביקור כאן מפוצל בהתאם לזמני הנחיתה וההמראה לפוגו ויכלול סיור בלבה של פראיה, שהוא מרכז היסטורי משוקם ויפהפה, בסגנון פורטוגלי-פרובינציאלי, כדרך תקופת השלטון הקולוניאלי בן מאות השנים. בשוליו נמצא שוק המזון והסידקית המקומי; ריחני, קולני, צבעוני, דחוס ומייצג את הצד המאד אפריקאי של האיים. בתום הביקור טיסה לפוגו והעברה למלון (התוכנית עשויה להתעדכן ולהשתנות ותפורסם שוב בפירוט, לאחר שנדע את הזמנים המדויקים של הטיסות).

יום 7: הר הגעש פוגו; לוע מעשן, צבעים וגאזים על פני השטח ולבה קרושה בסלון

בבוקר ניסע אל הקלדירה הגדולה ולהר הגעש פוגו (Fogo), אשר התפרץ לאחרונה בשנת 2014 והרס שני כפרים ועשרות בתים. נגיע עם הרכב עד גובה של כ- 2,000 מ' וניכנס בשעריה של שמורת הטבע והקלדירה הגדולה, שה דאס קלדירש (Cha das Caldeiras).  מהכניסה לקלדירה נראה היטב (תלוי מזג אויר...) את פסגת הר פוגו (Pico Grande) ומכאן נלך במסלול נפלא, שעובר לצד תופעות געשיות מרתקות ופוטוגניות ביותר: קילוחי לבה בצורת צמות וחבלים, שקפאו תוך כדי תנועה; פצצות געשיות; סקוריה; טוף; משטחים צבעוניים רבים, נקודות פליטה של גאזים לוהטים (ומצחינים....) ו"ים" של לאבה, שמכסה את מרכז הקלדירה. התושבים נאחזים מחדש בקרקע ממש בצפרניים ולכן, בחלק ממישורי הטוף נטועים מחדש כרמים ועוד גידולים שונים... 
נעלה אל אחד הלועות הפעילים, שהתפרץ בשנת 2014 (אל חשש, הפעילות הגעשית עכשיו מתבטאת רק בגאזים ובריחות של גופרית....). כאן רואים את השפעת הגאזים, שעדיין נפלטים מן האדמה: חום קל, ריח גופרית ובעיקר השקעה של מינרלים צבעוניים על הסלעים המהבילים. מכאן נפרשת תצפית יפה אל הקלדירה ואל הקילוחים של 1996 ושל 2014 ובמרכזם הכפרים פורטלה (Portela) ובנגירה (Bangaeira). נסיים את מסלול ההליכה בביקור בכפרים האלה, שבהם ניכרים היטב עקבות החורבן האחרון: בתים שנהרסו, או כוסו בלאבה. חלקם כבר משופץ ואותות ההרס והחורבן משולבים בתוך המבנים החדשים כמעין "ארכיטקטורת זכרון". 
אם ייהיה די זמן, נקנח בביקור קצרצר ביקב של הקלדירה אשר נחנך מחדש אך לאחרונה (Cha Adega) ונסע לסאו פיליפה הבירה, ללינה.

 

יום 8: מפה ומשם בפוגו וגם 'נשב בסאו פליפה על המים'.....טיסה לסנטיאגו

היום ניסע בכביש הטבעת של פוגו, שהוא האי היחיד בקאבו ורדה, שאפשר להקיפו במלואו. ניסע אל הכפר קובה פיגוארה (Cova Figuera) הממוקם במעלה ההר, באיזור של מיקרו-אקלים ייחודי של עננות לחה - סוב-טרופית. אכרי האי מגדלים כאן קפה, בננות, מנגו, גויאבות, אגוזי קשיו, פפאיה ועוד. הכל כאן שופע ומלא פרי ולדעתם של החקלאים, הקפה כאן הוא המשובח בעולם, המנגו הוא העסיסי בתבל, אגוזי הקשיו הם הפריכים על פני האדמה וכיו"ב, כמובן...... 
נטייל ברגל בין מטעי הקפה (Coffea Arabica) עד לקובה פיגוארה (Cova Figueira), נבקר במפעל קפה בין המטעים ואף נטעם קפה משובח.  
נמשיך לביקור במושטיירוש (Mosteiros) - העיירה השניה בגודלה באי. כאן נאכל צהרים ונטייל מעט ברחובות בקרבת הנמל. בתום הביקור במושטריוש ניסע לאורך חוף האוקיאנוס ונגיע אל קטע מפורץ, שבו נמצא חוף רחצה יפה הנקרא סלינס (Salinas de  São Jorge – בריכות המלח של וכו') נטייל על לשון קילוח בזלת המגיעה אל הים ויוצרת קשת טבעית מרהיבה. במפרץ מוטלות סירות דייג ציוריות המשתלבות יפה בחוף החולי. 
נסיים את היום בטיול בסאו פיליפה (Sao Filipe), ה"עיר" הראשית של האי פוגו על שפת האוקיאנוס האטלנטי. טיסה לסנטיאגו, לינה בפראיה.   

 

יום 9: סנטיאגו, המקום שבו נפגשות הכנסיה הקולוניאלית עם שוק העבדים, טיסה אל היבשת שממול

האי סנטיאגו (Santiago), הגדול באיי הארכיפלג שבו נמצאת גם פראיה (Praia), בירת כל איי קאבו ורדה. הטיול-ביקור כאן, יערך בהתאם למה שביצענו ביום הששי לטיול, ובהתאם לזמני הנחיתה וההמראה שלמחרת. הוא יכלול ביקור מחוץ לפראיה, בחלקים שונים של האי, נבקר גם ב"עיר העתיקה" (Cidade Velha) - אתר מורשת עולמית של אונסק"ו – שהיתה הבירה הראשונה של הלבנים באיים האלה. נעבור ברחוב "הבננות" ובו דוגמאות נפלאות לבתים קולוניאליים, נבקר בכנסיית "גבירתנו של מחרוזת התפילה" (Senhora do Rosário), שהיא כנראה הכנסיה הקולוניאלית העתיקה בעולם. נבקר בנמל הסירות הרומנטי על דייגיו שמתקנים בעצלתיים את רשתותיהם ומבלים זמן "איכות" בבתי הקפה שעל החוף. נראה גם את בשוק העבדים העתיק, ששגשג במאה ה-16. 
לפי שעת הטיסה לסנגאל, נתארגן להמשך הביקור בסנטיאגו, וכך גם עם הנחיתה בדקאר, בירת סנגאל (לפי לוח הזמנים שנתמודד אתו ככל שיתקרב מועד הטיול), נטייל בעיר ובאתריה השונים.  מכל מקום – למחרת נקדיש לבירה את מלוא הזמן הנחוץ לה.
לינה בדקאר.

 

יום 10: העיר הקסומה – סן לואי

סן לואי, שאליה ניסע היום, היא עיר קולוניאלית מלאת קסם. היא היתה הבירה של כל המושבות הצרפתיות באפריקה המערבית; בנויה על גדת האסטואר (פי הנהר) של נהר סנגאל והיתה נקודת המוצא למוצרים, שהצרפתים שדדו מאפריקה: תבלינים, שרף, זהב, עבדים – כל מה שיכול היה להגיע בסירות, מלב היבשת על הנהר.
המיקום המשובח ואקלימה המאוורר יחסית, היו בין הגורמים, שסן לואי הפכה ליישוב קבע של הסוחרים האירופים, עוד לפני התקופה הקולוניאלית.  
כאשר העיר עצמה נבנתה ממש, היה זה על שני איונים-שרטונות, בין נהר סנגאל לאוקיאנוס. כאן היה גם בסיס "הדואר האוירי", שבו שירת (ולכן גם שהה כאן) הטייס סנט אקזופרי, מחבר "הנסיך הקטן". 
בעיר היפה הזו נטייל בכרכרות המקומיות (קאלאש) ואת הלילה נעשה במלון חדש, בבניין קולוניאלי מקסים, שהיה מלונם של טייסי הדואר, וביניהם כמובן הסופר האהוב.

 

יום 11: לשוט עם הציפורים ולפגוש את הפולאני

השכם בבוקר נצא צפונה, אל האזור הלח, התחום בשוליו בדיונות של הסהרה וב"סהל' (הסוואנה המערב אפריקאית). היעד הוא שמורת הצפרים הביצתית הענקית – ג'וז'  (Djoudj). השטח המוצף חלקית, שהוכרז כ"שמורה עולמית" על ידי אונסק"ו, הוא גן עדן אמיתי לקינון ולחניה של מליוני עופות – נודדים ומקומיים.
מכ – 400 מיני העופות המוכרים כאן, הנפוצים ביותר הם השקנאים, הפלמינגו והקורמורנים, ובצד גן החיות המעופף הזה, המים והסבך מלאים בבעלי חיים נוספים – תנינים, חתולי ביצה, כוחי ענק ועוד. 
אחרי הצהרים נטייל כבר במקום שונה לחלוטין – במדבר פרלו (FERLO), מרחב המרעה והנדידה של משפחות הפולאני ועדרי הזבו (בקר הגבנון) הענקיים שלהם. הפולאני, שנקראים גם פאול, הם שבט הנוודים הגדול ביותר אפריקה המערבית. הם נודדים עם עדריהם בכל המרחב שבין סנגאל לצ'אד. עם זאת, עדיין אין בהירות מלאה בקשר למוצאם. הם מעריצים יופי והידור על אף שבמפגש ראשון עם סוכות מגוריהם, הערצה זו לא ממש באה לביטוי דומיננטי... הביקור אצל הפולאני יערך בלוויית מדריך מקומי ואולי נזכה לראות את שיבת העדרים אל הכפר וחליבה. חזרה לסן לואי.

 

יום 12: אצל המאראבוט אמאדו באמבה מ'באקה ועבדות בסגול

היום נבקר בעיר הקדושה טובה (Touba), שבה נבנה אחד המסגדים המפוארים והגדולים בעולם, כמרכז  רוחני של ה"מורידיה". זו אחת התנועות הסופיות החשובות באפריקה, שבגלל כלליה המיוחדים ועקרונותיה הנשמרים בקפידה, ניצלה סנגאל מן האסלאם הקיצוני. את התנועה הקים המאראבוט – אמאדו באמבה מ'באקה, עוד במאה ה – 19, ומנקודת יישוב זעירה במערב הסהרה, הפכה טובה לעיר של יותר מחצי מליון תושבים שאסור לעשן ברחובותיה, אין לשמוע בהם מוסיקה, לא לשתות אלכוהול וחובה ללכת בלבוש צנוע. את הביקור בעיר ינחה חבר במסדר המיוחד הזה.
אחרי הביקור נגיע אל אזור חולי, שבו נמצא אגם המלח רטבה (Retba) הסגול (לא המלח סגול, כי אם מי האגם סגולים, בשל אצות הלופיטיות שמימיו רווים בהן). האגם הוא משטח מי מלח רדוד למדי, עם תכולת מלחים ברמה העולה על זו של ים המלח שלנו. 
מפעל המלח הסנגאלי מונה כשש מאות פועלים קשי יום, שחופרים את המלח מקרקעית האגם הרדוד ומעמיסים, מדי יום, טונות של המינרל הזה על ראשיהם, בסלים ובשקים , תוך שהם מבוססים עד מתניהם במים המאכלים את עור גופם.
הלינה במלון המשקיף אל האגם שכל חדריו מצויידים במזגנים (!!)

 

יום 13: דייג צבעוני, אמנות עממית ושייט לילי

בבוקר – נסיעה לא קצרה ברכבי 4X4 על קו המים שבין גלי הים ורצועת החול של האוקיאנוס האטלנטי וכך גם נגיע ליישוב הדייגים הגדול ביותר בסנגאל. ארמאדה של כ – 4,500 סירות דיג, עמוסות בשלל הדיג היומי, מגיעות אל החוף.
אנחנו נעזוב את 'רכבי השטח' ונעבור לשכלול תחבורתי מקומי – עגלות רתומות לחמורים  שבאמצעותן נתקרב אל הדייגים, המוכרים את מרכולתם בשוק במקום. כאן גם נוכל אולי לראות את חרשי העץ שמגלפים את הסירות בגזעי עצים ואת אלה שצובעים אותן בצבעים מאירים וחזקים ומעטרים כל סירה בדמות הקדוש המגן עליה, כדי להשלים כראוי את מלאכת הסירה עם ברכה וכישוף .....
מכאן – חזרה לדקאר. נבקר ב"כפר האומנויות" המורכב מ-52 סטודיו, שבהם פועלים מעצבים ואמנים בתחומים שונים, כמו ציור, פיסול, קדרות, צילום, ועוד. במתחם יש גם גלריות עם תערוכות ותצוגות מתחלפות וזה המקום באמת להכיר את הפן האמנותי, המאד תוסס, של סנגאל. 
לפנות ערב נעלה על סיפונה של המעבורת "אלין סיטו דיאטא" (שמה של לוחמת חופש מאזור קאזאמאנס). בזמן שנישן בה (בתאים ממוזגים....), היא תשוט מדקאר אל המחוז הדרומי של הארץ – קאזאמאנס (CASAMANCE).

 

יום 14: קאזאמאנס, הדרכים האחוריות, מנגרובים ואנימיזם

כבר חווינו בטיול בסנגאל כמה שינויים משמעותיים במעבר ממקום למקום, אבל כאן, אחרי השייט הלילי, נעמוד בפני השינוי המשמעותי ביותר: עם שחר, הספינה תעזוב את האוקיאנוס ותיכנס אל האסטואר (פי הנהר) של הנהר הנפלא – קאזאמאנס. 
מראות הנהר הם דייגים בסירותיהם הצבעוניות, אוספים את רשתותיהם ואחריהם – במים -  מזנבים בהם דולפינים. מגדות הנהר מתרוממים עצים גדולים ומעוררי התפעלות וביניהם לא מעט שרידים  פולחניים של תרבות אנימיסטית, שעדיין תקפה בקרב רבים מתושבי קאזאמאנס. 
נרד מן הספינה באי קאראבאן (Karabane), ונשוט בסירות קטנות בין המנגרובים. האי הזה הוא תערובת יפהפיה של חקלאות ויערות טרופיים; תושביו עוד מקיימים טקסים פולחניים, שקדמו לבוא הנצרות והאסלאם ואולי אף נוכל לראות טקס כזה, מבוצע על ידי בני השבט ג'יולה, תושביו המקוריים של האזור. 
בסופו של היום – ננחת על היבשה ונסע ברכב שימתין לנו, אל העיירה המרכזית – זיוג'ינצ'ור (Ziuginchor).
הלינה – במלון בסגנון קולוניאלי (עם מזגנים....) על גדות הנהר.

 

יום 15: המלך הקדוש

היום נבקר במכלול מבנים אדובים, מעין "מבצר", שבו עדיין חיות משפחות נכבדות של שבט ג'יולה. זוהי דוגמא יפהפיה ומעניינת של "ארכיטקטורת פיסול" אפריקאית מסורתית.  בתי המכלול עשויים בוץ ועץ, האור מגיע אל החללים הפנימיים באמצעות פתחים מרכזיים בגג – גרסה אפריקאית לצורת בנייה רומית קדומה. המכלול בנוי כך, שמקשה על תקיפת יושביו מבחוץ. המבנים הם ביטוי ארכיטקטוני לאורח חיים של חברה נטולת היירארכיה מקובלת ושנמצאת בקונפליקט עם שבטים, המאורגנים ביחידות בעלות גוון צבאי.
בביקור נתקבל אצל "מלך", שהוא גם כהן גדול – מנהיג פוליטי ורוחני של קהילתו – של אחת ה"ממלכות" העתיקות של קאזאמאנס. הוא יהיה מוקף על ידי יועציו, ויישא בפנינו דברים (הסבר ממקור ראשון .....) על תולדות בני עמו.
נבקר גם בכמה אתרים/ארועים פטישיסטים, מלווים באחד מכהני "דת הרוחות" של האזור. בין השאר נגיע לכפר שתושביו נודעים בעשיית מסכות הפולחן היפות שלהם. שם גם נראה ריקוד מסכות. אלה תופסות מקום של כבוד באמונות ובפולחן של בני הג'יולה ושל בני המלנקה (שחיים כאן, ובשכנה הגדולה – מאלי), שכן הן מייצגות רוחות ודמויות בעלות יכולת להרע או להיטיב על פי העניין. ריקוד המסכות אפוא, הוא כלי, שבאמצעותו מעלים בפני הרוחות את הבעייה שנזקקת לפתרונן. 
בערב נחזור ללינה לזיוג'ינצ'ור.

 

יום 16: הביתה דרך אי העבדים

טיסה מוקדמת חזרה לדאקאר ומייד הפלגה קצרה במעבורת מנמל דקאר, מהלך כ-20 דקות, אל האי הקטן גורי (Goree). האי היה במשך כ – 300 שנה נקודת ריכוז למאות אלפי אסירים שחורים, שנלכדו על ידי ציידי אדם במערב אפריקה, בדרך המוות הטראגית שלהם אל שווקי העבדים של אמריקה. 
על האי נבקר במצודה העתיקה, שהיא גם בית הסוהר והיום – מוזיאון ההנצחה של התקופה האפלה הזו; וגם בכפר האדונים הסמוך, ששופץ והפך למרכז תיירות, מסעדות ובתי קפה .... עד הערב יהיה בידינו זמן מספיק ליהנות מהמקום, לחזור ליבשת ולהתחיל את המסע המעופף חזרה הביתה ....

 

ימים 17-18: טיסה לליסבון והמשך לתל אביב

לאחר חצות מתחילה הדרך חזרה הביתה, דרך ליסבון ותחנת ביניים נוספת באירופה (נחיתה בישראל בראשית היום ה-18).

 

 

 

 

מספר המקומות מוגבל !!

המחיר כולל:

טיסה  בינ"ל מת"א דרך איסטנבול לליסבון, כף ורדה , סנגאל וחזרה 

טיסות פנימיות ומעבורות כמפורט בתוכנית

מיסי נמל, והיטלי ביטחון  

לינה בבתי מלון בדרגת תיירות טובה בחדרים זוגיים עם שירותים צמודים, בסנגאל בהתאם למפורט בתוכנית, מלונות פשוטים יותר, לילה אחד על מעבורת.

כלכלה : על בסיס חצי פנסיון (ארוחות בוקר וערב)

תחבורה: במיניבוסים קטנים מסוג Toyota Costar או דומה עם מקום ל- 16-18 מטיילים, הרכבים מותאמים לצרכים התיירותיים במידת האפשר.

אתרים ודמי כניסה כמפורט בתוכנית.

דמי שתייה (טיפים)

דמי רישום ואפשרות ביטול   

מדריך מצוות רואים עולם  החברה להגנת הטבע - ספי בן יוסף.

 

פירוט המחיר:

המחיר לאדם בחדר זוגי בקבוצה בת 15-16 משתתפים משלמים - 5990 יורו

תוספת לאדם בחדר זוגי בקבוצה בת 14 משתתפים משלמים - 225 יורו

תוספת לאדם בחדר זוגי בקבוצה בת 11-13 משתתפים משלמים - 400 יורו

 

המחיר אינו כולל:

ביטוח בריאות ומטען.

שינוי ממועד הטיסה הקבוצתית.

הוצאות בעלות אופי אישי.

 

תנאי תשלום ואפשרות ביטול:

עד ה-31 ביולי – דמי בטול של 100 יורו.

בין ה-1 באוגוסט ל-31 באוגוסט – 800 יורו

בין ה-1 בספטמבר ל-30 בספטמבר – 2000 יורו

בין ה-1 באוקטובר ל- 15 באוקטובר – 3000 יורו

בין ה-16 באוקטובר ל-27 באוקטובר – 4000 יורו

בין ה-28 באוקטובר ל-1 בנובמבר או אי הופעה לטיול מכל סיבה שהיא – 100% דמי בטול.

 

 

 

הערות:

ייתכנו שינויים בתוכנית הטיול ובסדר הביקורים באיים בהתאם לטיסות.

אין שירות מזוודות במלונות.

בטיסות הפנימיות (מליסבון לאיים ובין האיים) לא מגישים מזון ומשקאות. ניתן לרכשם בתשלום במהלך הטיסה. תוכנית הטיול תלויה בטיסות ובמעבורות, התוכנית צפויה לעבור שינויים בהתאם ללוחות הזמנים שיאושרו. בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) מיקום הנוסעים נקבע על ידי חברת התעופה ובאחריותה.

 

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא קאבו ורדה, איי גן עדן ושאול באוקיאנוס האטלנטי, והחיוך רב הצבעים של סנגאל

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין
Invalid Input


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב הנגב 2, תל אביב

מיקוד 6618602

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

Joomi - ����� ����� ���������� ���