03-7527777
לבירורים והזמנות
פסח במקסיקו - חגיגות הצלב הקדוש, יוקטן ומסע עומק אל תרבות וטבע

פסח במקסיקו - חגיגות הצלב הקדוש, יוקטן ומסע עומק אל תרבות וטבע

15 יום -

טיול במסלול מאד לא שגרתי, שכולל הפעם את חצי האי יוקטן, על נופי הג'ונגל שלו, אתרי המים התת קרקעיים, שמורות הטבע העשירות שלו וערי מאיה אדירות שנחשפו ממעבה היערות והביצות. הטיול גם כולל את חגיגות "הצלב הקדוש" הסוערות בוואחקה, אחת הערים העתיקות היפות ביותר ביבשת אמריקה.

זה מסע צבעוני ומרתק אל התרבויות והנופים של אמריקה התיכונה; אל אנשי התירס המתפללים לאלי הטבע  מזה אלפי שנים, אל ההרים, הנהרות ואגמי התכלת מתחת להרי געש מעשנים, אל המקדשים והארמונות של תרבויות האינדיאנים מלפני חורבנם ואל שווקים מקומיים שמסתערים - בצבע, בצליל, בריח ובטעם - על כל החושים. נבקר בכרך הגדול בעולם- מקסיקו סיטי, כמו גם בכפרים קטנים, שרוב  תושביהם לא יצאו מהם מעולם.

 

טיול זה אינו פעיל!

יום 1: מתל אביב למקסיקו

נמריא מנתב"ג דרך אירופה למקסיקו סיטי, שבה ננחת בערב.  לינה במקסיקו סיטי.

 

יום 2: מטאמורפוזה של עצמת העבר

התארגנות קצרה וכדי לא לאבד זמן, נצא מייד אל שוליו של הכרך – מהגדולים בעולם – אל אתר פירמידות המקדשים הפרה-קולומביאנים של טאוטיוואקאן (Teotihuakan), שם נבקר במקבץ אדיר של המבנים המונומנטאלים שהקימו קיסרי האימפריה האצטקית וכוהניה אליהם זוללי הקרבנות; נחש הנוצות (הקצלקואטל), אל הגשם (טלאלוק), האלים של גרמי השמים ועוד. 

נלך במבוכי המקדשים, באולמותיהם עטורי הפרסקו, נעמוד מול גילופיהם עזי המבע וננסה לגעת ברבדים הקוסמולוגיים הקדומים של עמי אמריקה התיכונה.

בדרכנו חזרה אל מקסיקו סיטי נבקר באתר הקתדרלה של "גבירתנו של גוודלופ", היא הבתולה מרים בתפקיד האם הגדולה, גלגולן של כל האלות האמהות בפנתיאון האינדיאני הקדם נוצרי.

ברחבה העצומה מול הקתדרלה (מודרנית שבמודרנית....) נראה את עולי הרגל, שבדיוק כבעבר, מגיעים לכאן במסע ארוך וקשה ממרחקים, ובבואם לכאן הם כורעים על ברכיהם ואת סוף מסעם הגשמי והרוחני כאחד, הם עושים בזחילה על ברכיהם.

לינה במקסיקו סיטי.

 

יום 3: הטבע הקאריבי של יוקטן

מוקדם בבוקר נסע אל שדה התעופה ונטוס דרומה אל מרידה (Merida) בירת חצי האי יוקטן. ממנה ניסע זמן קצר אל השמורה הביוספרית היפהפיה – נהר סלסטון (Rio Celestún). שם, בהליכה ובשייט בסירות, נבקר במלחות על שרטונות זהב בין הנהר לים, בכפר בדייגים (עיירה...) סלסטון, בביצות מנגרובים, בנקודות "עמוסות" בעופות מים ממינים שונים, בבריכות צלולות שאפשר יהיה לצלול ולשחות בהן ועוד כהנה וכהנה – פעילויות של טבע עשיר יפה ומפנק.

בסופו של יום המפגש עם העולם הקאריבי הסובטרופי הזה, נחזור אל מרידה ללינה.

 

יום 4: עיר של פעם, עיר של עכשיו

בבוקר נסע לביקור יסודי בצ'יצ'ן-איצה (Chichén Itza), אחד מאתרי המאיה החשובים ביותר ומוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי. העיר נבנתה בתקופה הפרה-קולומביאנית, כנראה כבר לפני יותר מ – 3,000 שנה ועד לחורבנה היתה המרכז הפוליטי והתרבותי של המאיה בכל יוקטן. פירמידת אלקסטיליו האדירה, המתנשאת בליבה נבחרה להיות אחד משבעת פלאי העולם החדשים. 

אחרי הצהרים – טיול בעיר הקולוניאלית מרידה, וכל מה שיש לנו לומר על המושג "עיר קולוניאלית", נגיד שם ....

 

יום 5: מאיה פרק ב' וגם פתח הצצה אל היופי

את היום נעשה באושמאל (Uxmal), בלב הג'ונגלים של יוקטן. אושמאל היתה עיר גדולה של תרבות המאיה, שהתקיימה מבערך שנת 500 לספירה עד נטישתה הסופית, אחרי בוא הספרדים, כ – 1,000 שנים מאוחר יותר. 

אתר אושמאל כולל בין היתר כמה פירמידות גדולות, ביניהן "פירמידת הקוסם", ואתרי פולחן שונים, מהם עשירים בקישוטים וגילופים. אושמאל נחשבת לאחד מהאתרים החשובים ביותר של המאיה, יחד עם אלו של צ'יצ'ן איצה וטיקאל.

לא רחוק מהאתר הארכיאולוגי נבקר בסנוטה (Cenote), פיר קארסטי טבעי, שכמותו יש אלפים ביוקטן. הפיר הוא צוהר אל עולם מחילות – נהרות – מערות מים תת קרקעיות (כדרך העולם הקארסטי, כמובן). אפשר לשחות ולשוט בו, והמאיה משוכנעים שסנוטס כאלה הם פתחי הקישור אל העולם התחתון של אלי התהום, השאול והמתים.

אם יהיה די זמן, נשתדל לראות ולבקר ביותר מסנוטה אחת.

לינה שוב במרידה.

 

יום 6: המעבר אל מחוז פואבלה והעולם המעורב

טיסת בוקר למקסיקו סיטי, כדי לצאת ממנה מייד ל"סיבוב הגדול". מייד עם שננחת ניסע לצ'ולולה ((Cholula ובדרך נעבור למרגלות האיסטאסיהואטל (Iztaccihuatl), ההר השלישי בגובהו במקסיקו – 5000 מ' מעל פני הים. אם האויר יהיה צלול דיו, נראה גם את הגבוה בהרי מקסיקו (הקדוש והיפה שבהם....) - הפופוקטפטל (Popocateptl). 

נעצור לביקור בעיירה ווחוצינגו (Huejotzigno) שבה ניצב מנזר ארכנגל-מיכאל, מן המאה ה – 16, אחד הקדומים שבנו הפרנציסקנים בשטח הכבוש החדש עבור הכתר הספרדי. נבקר גם במפעל לייצור סיידר תפוחים, אחת הפרנסות החשובות היום בעיירה.

בסן אנדרס הסמוכה נבקר בכנסיית טונאנצינטלה (Tonantzintla), שהיא אחד הביטויים הארכיטקטוניים המופלאים והבולטים של סינקרטיזם תרבותי, כיצד מייד עם הכיבוש הספרדי את האצטקים, הפך המקדש לאלת האדמה טונאנצין לכנסיית מריה הקדושה של טונאנצין.....

מעבר לממד ההיסטורי – פילוסופי היצוק בכנסיה, הרי שעיטוריה ותבניתה הם הרבה יותר מהפתעה ויזואלית חריגה בעצמתה ובייחודה.

את היום נסיים בעיירה צ'ולולה (Cholula), ואם נצליח, נעבור עוד בשוק האזורי הגדול שלה. צ'ולולה האינדיאנית הייתה שניה רק לבירת האצטקים - טנוצ'טיטלאן (היא מקסיקו סיטי המודרנית), ובעברה הקדם ספרדי מנתה אוכלוסייתה כ- 100,000 איש. העיר הגדולה השתרעה למרגלות פירמידת ענק.                                                         ארוחת ערב ולינה בצ'ולולה.

 

יום 7: הפירמידה הגדולה בעולם

עדיין בצ'ולולה: מרחוק היא נראית כמו "עוד כנסיה" על גבעה, אבל כשמתקרבים, מבחינים שהגבעה היא פירמידת ענק -  הגדולה בנפחה בעולם – טפאנאפה (Tepanapa), המשתרעת על פני 46 דונם ואורך צלעותיה- 405 מ' האחת ! 

זה מקדש קצאלקואטל (נחש הנוצות, אחד האלים  הראשיים בפנתיאון האצטקי), שנבקר בו ונטייל באפילת "קרביו". בנוסף לכך, בצ'ולולה יש רצף יישובי בלתי מופר מאז ימי האימפריות האינדיאניות עד היום. אחד הביטויים לכך הוא במקבץ המדהים של 350 כנסיותיה !!                                                                                   

תושבי המחוז (פואבלה) ידועים במורשתם התרבותית העתיקה. נבקר בעיר המחוז פואבלה (Puebla) ממנה ניסע לקואצלן (Cuetzalan)– עיירה קולוניאלית חשובה, שהוכרזה כ"עיירה קסומה" (Pueblo Mágico), כלומר, אתר מורשת לאומי, בשל שרידי המורשת התרבותית שבה. תושבי העיירה משמרים את הגסטרונומיה הפרה-היספנית, משתמשים במרכיבים טריים להכנת מעדנים מקומיים משעועית, תירס, פטריות ופירות כגון פסיפלורה, תפוחים ירוקים ומקדמיה.                                                                   ארוחת ערב ולינה בקואצלן.

 

יום 8: המפל בהרים בלב הג'ונגל

קואצלן נמצאת ברכס הצפוני ( Sierra Norte de Puebla), סביבה של יערות גשם (ג'ונגלים, בלשון קלה יותר....) והרבה מטעי קפה. עיקר ייצור הווניל בעולם היה כאן במאה ה- 19. היום נערוך טיול ברגל, דרך הג'ונגל, אל  מפל  "לס-בריזס" ( Las Brisas), במקום יש בריכה טבעית קטנה שאפשר יהיה להשתכשך במימיה הקרירים.  

בדרכנו חזרה מן המפל, נעבור בכפר שעיסוק הנשים בו בעיקר, הוא אריגה. עם קצת מזל נוכל לראותן בחצרות או על מרפסות בתיהן בשלבי אריגה שונים.                            בסופו של היום – חוזרים ללינה ולארוחת ערב בקואצלן.

 

יום 9: תירס מאובן

בבוקר ניסע  אל מחוז ורה-קרוז (Veracruz), אחד המחוזות המפותחים במקסיקו ואחד ממרכזי גידול הקפה של הארץ. נגיע בנסיעה לא קצרה (....) אל העיר חלאפה (Xalapa) ונבקר במוזיאון העשיר שלה, המציג ממצאים בני כ- 3,000 שנה שנחפרו באזור, כמו גם "צעירים" יותר, שבאמצעותם נעקוב אחרי התפתחות הציוויליזציות האינדיאניות העשירות שלפני בוא הספרדים. כאן נמצאו, בין השאר, מאובנים של  תירס, הקדומים ביותר בעולם – גידול הדגן המשמעותי, שאיפשר לאדם להתיישב ולשגשג, בכל התרבויות העתיקות של  אמריקה התיכונה.

מחלאפה ניסע (שוב, נסיעה לא קצרה....) לטוואקאן שם נישן.

 

יום 10: ביער הקקטוסים הקסום

אזור טוואקאן (Tehuacan) הוא אזור יובשני והצומח כאן, כמובן, מתאים לתנאי האקלים. בשמורת הטבע של סן חואן דל ראיה (San Juan de Raya) גדלים קקטוסי ענק (Zapotitlan Cactus), שחלקם מסתעפים לעשרות "קנים" ומגיעים לגובה של 10-15 מטרים.  11% מצומח השמורה הנו אנדמי !!   

מהאזור הזה הגיעה אלינו גם הפטאיה העסיסית, שתושבי וואחקה (Oaxaca) במקסיקו טיפחו למאכל.

נטייל ברגל בשמורת יער הקקטוסים הציורית הזו,  שמכסה שטח גדול ונווכח שמגוון הקקטוסים ביער הזה, אינו נופל ממגוון עצי היערות הלחים והגשומים, הרחוקים מכאן. 

מכאן – נסיעה לארוחת ערב ולינה בוואחקה. 

 

יום 11: צוק "הרתח את המים"

וואחקה, עיר מורשת התרבות העולמית "של" אונסק"ו,  נבנתה באמצע הרי  הדרום Sierra del Sur)), לא זו בלבד שהיא אחת הערים הציוריות ביותר בכל היבשת, היא גם עשירה באמנות ובמלאכות מסורתיות: קרמיקה נודעת מבוץ שחור, העתקים, ברמה גבוהה, של תכשיטים מתרבות המישטקים (Mixtecas) והזאפוטקים (Zapotecas) הקדומות. 

בכיכר המרכזית ניצבת הקתדרלה, מן המאה ה - 16, וכנסיית 'סנטו דומינגו', שהייתה חלק ממנזר וכעת היא אחד המוזיאונים הטובים ביותר לאמנות קולוניאלית ופרה-קולומביאנית. מוצגים בה ממצאים יקרי ערך מהאתר הארכיאולוגי הסמוך מונטה אלבן (Monte Alban). נבקר בשוק שלה, שמאות סוחרים מתקבצים בו כדי להציע מוצרים אופייניים, כדרכם למלא אחרי מסורת עתיקה מהתקופה שלפני בוא הספרדים. 

אזור וואחקה  עשיר באתרים רבי עניין, שבהם נבקר היום: טולה (Tule) מקום העץ הרחב בעולם (Ahuehuete ;  טיאוטיטלן דל ווייה (Teotitlan del Valle), עיר חשובה של התרבות הזאפוטקית  ונודעת באורגות העובדות מול נוליהן, ממש כבעבר, אך את רוב הזמן נקדיש היום לאחת מאטרקציות הטבע הציוריות ביותר בעמק המרכזי של  וואחקה והוא המעיין החם, בעל השם - "הרתח את המים" Hierve el Agua)). מי המעיין מבעבעים, זורמים על פני השטח ומשקיעים טרברטין, שיוצר צוקים לבנים גבוהים, ובראשיהם בריכות מים בצבעי כחול – ירוק, נטיפי טרוורטין, מפלונים ותעלות זורמות והכל מול נוף העמק היפה והמעובד, שמסגרתו – ההרים הגבוהים של רכס הדרום. 

אחרי טיול ורחצה בבריכות ובתצורות הטרוורטין המעניינות - חזרה לארוחת ערב ולינה בוואחקה.

 

יום 12: חגיגות הצלב הקדוש

כל היום – חגיגת הצלב הקדוש.  יום מציאת הצלב "האמיתי" בירושלים, על ידי הלנה, אם הקיסר הרומי קונסטנטינוס, במאה הרביעית, הפך לחג כל נוצרי ובמקסיקו, כמובן, הוא מאחד לא רק את הנוצרים, אלא גם את הנצרות הקאנונית עם מנהגים דתיים אינדיאנים מן התקופה שקדמה לנצרות הספרדית.

תהלוכות חוגגים, הצגת הצלב והצלוב, כינוסים משפחתיים, הבערת מדורות ועוד ועוד, מלווים את כל יממת החג, שבעבורה הגענו לוואחקה בדיוק ביום הזה ....

ארוחת ערב ולינה בוואחקה.

 

יום 13: הסיכום התרבותי

טיסת בוקר חזרה למקסיקו סיטי. את מחצית היום שנותרה עד לנפילה מהרגליים בערב, נקדיש לביקור במוזיאון הלאומי (בהגדרתו – המוזיאון האנתרופולוגי, ובמהותו – מוזיאון הסיכום התרבותי של מקסיקו), שאי אפשר לצאת מן הארץ הזו בלי להקדיש לו כמה שעות מחיינו.

זו חוויה אסתטית ותרבותית מאלפת שתקשור עבורנו הרבה קצוות ממה שנחשפנו אליהם במשך הטיול.

 

ימים 15-14: מה שנותר והביתה

לפי זמן הטיסה הבין לאומית נתכנן את בדל הזמן שנותר (אם בכלל...) בעיר ובסופו של דבר נתחיל במסע האוירי הארוך, דרך אירופה, חזרה הביתה.  נחיתה ביום ה – 15, 6/5/2019

 

מחיר הטיול כולל:

* טיסות בין-לאומיות מתל אביב וחזרה; 

* היטלים

  (ההיטלים משתנים חדשות לבקרים ללא כל הודעה מראש. שינוי בגובה ההיטלים, שנכללו במחיר הטיול, תחול על המטיילים אלא אם שלמו כבר את מלוא מחיר הטיול); 

* 3 טיסות פנימיות כמפורט בתכנית

* הדרכה – מדריכים מקומיים דוברי אנגלית ומלווה - ספי בן יוסף

* לינה במלונות הבאים או דומים להם:  

    México cita- Casa Blanca 

   Mérida- Casa del Balam 

   Cholula  Villas Arqueológicas

   Cuetzalan  -  Posada Cuetzalan

   Tehuacan -Casa Cantarranas

   Oaxaca- Holiday Inn

* כלכלה על בסיס חצי פנסיון

* דמי רישום וטיפול;

* דמי כניסה לכל האתרים המוזכרים בדף המסלול;

* תשר לנותני שירותים שונים בחו"ל; 
* סבלות במלונות

* פגישת תדרוך לפני היציאה לטיול

תוספת לקבוצה בת 12-14 משתתפים - 390$

המחיר אינו כולל:

* ביטוחים – חובה על כל מטייל לרכוש ביטוח, המכסה מקרים של תאונה, אבדן ונזק. אנו ממליצים גם לקנות פוליסת ביטוח המכסה חילוץ והטסה רפואית. ביטוח המכסה מקרה של ביטול הטיול מומלץ גם הוא.;

* הוצאות בעלות אופי אישי;

* כל הוצאה שאינה מוזכרת במה המחיר כולל;

 

* ימי היציאה והחזרה הסופיים של הטיול ייקבעו עם קבלת לוח הזמנים המדוייק מחברת התעופה.

 

הערות:

*המספר המינימלי של אנשים בקבוצה לקבלת מחיר קבוצתי לטיסה הוא 10 איש היוצאים וחוזרים באותו תאריך מתל אביב.אם הקבוצה תמנה פחות מ-10 אנשים ייקבע מחיר הטיסה הסופי רק סמוך למועד הכירטוס והתשלום יהיה עבור כרטיסים אינדיבידואלים במחיר שייקבע ביום הכירטוס.

*בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) מיקום הנוסעים נקבע על ידי חברת התעופה ובאחריותה. 

 

ביטול:

בהתאם לדף התנאים הכלליים של "החברה להגנת הטבע - רואים עולם"

 

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא פסח במקסיקו - חגיגות הצלב הקדוש, יוקטן ומסע עומק אל תרבות וטבע

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין
Invalid Input


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב הנגב 2, תל אביב

מיקוד 6618602

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

Joomi - ����� ����� ���������� ���